Porast nasilja, pad zaposlenosti: Zašto žene, prema izveštaju EU, trpe veće posledice pandemije?

 ≫ 
  • 0
Žena, žene, nasilje, ubistvo, zlostavljanje, pištolj, pesnica Foto - Ilustracija: Telegraf/Pixabay

U godišnjem izveštaju Evropske unije o rodnoj ravnopravnosti konstatuje se da su žene u EU u većoj meri pogođene pandemijom Kovid 19, jer one između ostalog čine veliku većinu zdravstvenih radnika, a beleži se i porast nasilja u porodici nad ženama u ovom periodu, prenosi Rojters.

U izveštaju EU koji će biti objavljen danas, a u koji je agencija imala uvid, navodi se da su se zdravstveni rizici za žene povećali kao i opterećenje i izazovi u ravnoteži između poslovnog i privatnog života, a žene su takođe preuzele više odgovornosti prilikom zaključavanja.

- Pandemija Kovid-19 više je uticala na živote žena. Već postoji dovoljno dokaza da su teško postignuta dostignuća proteklih godina vraćena nazad, a napredak u ženskim pravima teško se osvaja, ali se lako gubi - naglašava se u godišnjem izveštaju EU, prenosi agencija.

EU posebno ističe da je pandemija negativno uticala na bezbednost žena i da je zabeleženo povećanje porodičnog nasilja u Francuskoj, Litvaniji, Irskoj i Španiji tokom prvog zaključavanja u proleće 2020.

EU konstatuje da žene obavljaju više poslova od muškaraca u kojima je potreban lični kontakt i da su zbog toga najviše pogođene ograničenjima koja su uvedena da bi suzbila širenje koronavirusa.

Konobarica, kafić Foto: Pixabay

- Prekomerna zastupljenost žena u slabije plaćenim sektorima i zanimanjima, kao što su ugostiteljstvo, maloprodaja ili lične usluge, čine ih posebno ranjivima na tržištima rada pogođenim krizom KOVID-19 - navodi se u godišnjem izveštaju.

Rojters prenosi da je u izveštaju iznet podatak da je zaposlenost žena u EU opala nešto više od zaposlenosti muškaraca tokom ranog perioda pandemije, a da su žene od tada imale više poteškoća u pronalaženju novog posla.

To bi, prema izveštaju, moglo da dovede do nižih penzija za žene i povećanja rodnog jaza u penzijama i drugih nejednakosti i u narednim decenije koje dolaze, navodi agencija.

Video: Od početka godine u partnerskom nasilju život izgubile 22 žene

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA