Roditelji, budite oprezni: Predmet koji je deci na dohvat ruke može da bude poguban po njih
Krajem oktobra prošle godine, malena Riz, sedamnaestomesečna devojčica počela je teško da diše. Njena majka Trisa odmah je reagovala i devojčicu odvela kod pedijatra koji je rekao da se verovatno radi o nekoj infekciji koja malenoj onemogućava normalan protok vazduha.
Nedugo posle toga, Trisa je primetila da na daljinskom upravljaču nedostaje tzv. dugme baterija. Odmah je reagovala i malenu Riz odvela u hitnu pomoć. Nažalost, to je bio trenutak kada su saznali da je baterija napravila rupu u jednjaku.
- Kada progutate tzv. dugme bateriju, ona počinje da se topi i na neki način da gori - objasnio je lekar roditeljima i ukazao da je ovakva pojava mnogo češća nego što bi to iko pomislio, prenosi Today.
Malena Riz se nije oporavila i preminula je nekoliko nedelja kasnije.
Devojčica je, inače, bila veoma veselo dete, a onda je najednom postala letargična, što je njenu majku odmah i podstaklo da je odvede u hitnu pomoć i reaguje. Takođe, glas malene Riz postao je prigušen i piskav. Pedijatar joj je dao lekove za alergiju i dao roditeljima uputstvo da se vrate u ponedeljak.
Kada je Trisa primetila da nedostaje baterija iz daljinskog upravljača, reagovala je brzo, malenoj je napravljen rentgenski snimak i poslata je na operaciju na kojoj je baterija i odstranjena.
- Gutanje baterije može prouzrokovati ozbiljne povrede kod dece, a posebno ako ona dospe u jednjak. Zbog njegove strukture baterija se često zaglavi i onemogućava normalno disanje. Jednjak ima dva uska dela, na početku i na kraju, i baterije se često zaglave baš u jednom od njih - objasnila je dr Emili Durkin i dodala da tako zaglavljena baterija počinje "da gori" i uništava tkivo.
Na taj način stvara se rupa u jednjaku, što dovodi do komplikacija.
- To je jednostavno katastrofalna povreda za dete koja zahteva operaciju i hranjenje uz pomoć cevi - objasnila je doktorka.
Posle operacije Riz je puštena na kućno lečenje, ali posle samo nekoliko dana njeno stanje se pogoršalo i ponovo je smeštena u bolnicu. Tada je na pregledu otkriveno da je baterija napravila rupu kroz dušnik i jednjak, i da je praktično fomiran "tunel" kroz koji prolazi vazduh, te devojčica nije mogla da diše, jede i pije.
Ris je potom dobila sondu uz pomoć koje je dobijala hranu, ali se, nažalost, posle tog dana više nije probudila.
Majka želi da se priča njene devojčice čuje i spreči druge tragedije
Zbog tragedije koju je doživela, Trisa želi da se za priču njene kćerke čuje kako bi podigla svest o tome koliko ove baterije mogu biti opasne. Kako je navela, ona se nada da će uticati i na proizvođače istih, odnosno da će ih učiniti manje opasnim.
- Trebaju nam sigurnije baterije, ali i sigurniji pokopci za njih, tako deca neće moći da otvaraju aparate i povrede se. Deca nam umiru i moramo učiniti sve što je u našoj moći da ovo dođe do roditelja i proizvođača - kazala je ona.
Trisa, inače, pokreće i organizaciju pod nazivom "Zbog Risi" koja će se zalagati za sigurnije baterije, a o napretku iste će deliti informacije na Fejsbuku.
(Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.