Ulična tuča u Novom Sadu opominje: Alkohol doprinosi nasilju, mladi ne uče kako da obuzdaju bes
Ispred ugostiteljskog objekta u Novom Sadu u subotu uveče došlo je do brutalne tuče u kojoj su dvojica mladića teže, a jedan lakše povređen. Napad je započeo pesničenjem, a potom i noževima, šutiranjem i gaženjem po glavi. Četvorica mladića iz Šida su lišena slobode zbog učešća u tuči, a ono što dodatno zabrinjava su njihove godine – dvojica imaju po 20, a dvojica po 21 godinu.
Šta nagoni mlade ljude da budu nasilni za NS Uživo govorila je sociološkinja Kristina Pejković.
- Postoje podaci da nasilna dela počine muškarci između 15. i 30. godine života - kaže Pejković. - Različiti faktori doprinose tome; od same biologije muškaraca u koje spadaju i sami hormoni, preko društveno-ekonomskog statusa, do želje za dokazivanjem, a bitan faktor je i porodica.
Dodatni faktor iz okruženja koji utiče na nasilničko ponašanje je siromaštvo. Naime, u siromašnijim sredinama je veća borba za resursima i pre će doći do ovakvih situacija.
Takođe, do tuča dve rivalitetske grupe dolazi i kada se isprepletu emocije straha i besa. Samo jedna jedina rečenica može da bude okidač za ugrožavanje nečijeg života.
- Alkohol mnogo doprinosi porastu nasilja među mladima. S obzirom na to da se ovaj konkretan slučaj desio ispred kafića, verovatno je konzumacija alkohola doprinela tome. O tome postoje i brojne studije – ističe Pejković.
Prema njenim rečima, još jedna zabluda u vezi sa nasiljem je stanovište da možemo da „istresemo agresivnost“ na džaku za udaranje.
- To je netačno. Mi treba da naučimo da se kontrolišemo i svaki put kada imamo neku jaku emociju da probamo da je obuzdamo – naglašava Pejković.
(Telegraf.rs)
Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.