Sve manje brakova, sve više razvoda: Deca u Srbiji ohrabruju majke da ne trpe nasilje

  • 7
Roditelji, svadja, razvod, tužan dečak, dete Foto ilustracija: Shutterstock

Pandemija korona virusa desetkovala je mnogo toga, a loš uticaj nije zaobišao ni instuituciju braka.

Prema statističkim podacima, razvelo se najviše parova u proteklih pola decenije, a došlo je i do dramatičnog smanjenja sklopljenih brakova.

Primera radi, u Čačku se u 2019. za brak se odlučilo 582 para, a u 2020. pred matičara je stalo njih 368. Razvoda u 2019. bilo je 130, a u prošloj godini 152.

- Oko 60 odsto brakova razvede se po tužbi, dok je 40 sporazumno. Bračni parovi nedovoljno poznaju jedni druge, različita vaspitanja koja dolaze do izražaja kada već imaju svoju decu, često su razlozi i teška materijalna stanja, besparica, nerešeno stambeno pitanje , neversto partnera, a ono što zabrinjava jeste i nasilje.

Ranije su žene trpele, čekale da deca porastu i uvek nalazile razloge da ostanu u braku, a sada su nekako i ohrabrene da ne trpe nasilje. U poslednje vreme sve je češći slučaj da imaju podršku dece da ne trpe nasilje i da izađu iz bračne zajednice - kaže za RINU Dragoslava Zatežić, sudija Osnovnog suda u Čačku.

Nedostatak emocija, novca i komunikacije, kao i neverstvo partnera razlozi su za razvod koji je poslednjih godina najučestaliji među porodicama čija su deca u osnovnoj školi i koja su sve češće jednom od roditelja podrška da istraju u nameri da se brak okonča. Takođe, veliki broj brakova okončava se zbog nasilja u porodici.

Sudbonosno "da" u Srbiji u 2019. godini izgovorilo je 35.570 parova, ali se 10.899 razvelo, što je najveći broj razvoda u poslednjih pet godina. Pandemija virusa korona u 2020. godini dovela je i do dramatičnog smanjenja broja sklopljenih brakova, ali i do povećanog broja razvoda.

U proseku, brak u Srbiji traje nešto više od 13 godina, a ono što iznenađuje jeste da je među razvedenim brakovima sve više onih parova koji su proslavili srebrnu svadbu.

(Telegraf.rs)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vera

    3. februar 2021 | 13:29

    Trpela sam sve i svasta za rad dece dok jednog dana sin od 15 godina nije rekao dosta, pakuj se i odlazi i mi cemo sa tobom ako zelis. Ostali su kod oca do 18 god. Jer nisam imala uslove za njih a onda su dosli, zavrsili magistre kod mene i postali veliki ljudi. Sin mi kaze da sam pravu stvar uradila i time spasila i njih i da ce mi zauvek biti zahvalan sto sam ga poslusala. Danas smo svi srecni.

  • Ja

    3. februar 2021 | 14:02

    Nekada su zene trpele samare i uvrede zato sto su bile vaspitane i mislile da to mora. Ne obrazovane i bez primanja, kod roditelja nisu mogle. Stvari se menjaju.. U losim brakovima najvise pate deca.U nasilnocko okruzenju I ta deca postaju potencijalno buduci nasilnici.

  • HCL

    3. februar 2021 | 13:52

    Neka socijala plaća izdržavanje dece iako su roditelji živi pa će biti sve manje brakova,jer ne žele obavezu nego lep život.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA