Psiholog otkriva mogući motiv ubistva u Aleksincu: Epidemija nasilja nad ženama preplavljuje Srbiju!

   ≫ 
  • 5
Nasilje, ubistvo, mesto ubistva, pištolj Foto-ilustracija: Shutterstock

Još jedno brutalno ubistvo dogodilo se u Aleksincu kada je bivši suprug presudio ženi koja ga je napustila, a zatim i sebi hicem oduzeo život.

Kao paradoks, na pločniku gde se tragedija dogodila, ostalo je plišano srce natopljeno krvlju koje je bivši supružnik, očigledno, imao nameru da pokloni žrtvi, a porodice i prijatelji bivših partnera zavijene su u crno. Nakon statistika koje beleže sve veću stopu tragičnih ishoda, potražili smo odgovor pishologa zbog učestalosti ovih nemilih događaja, ali i motiva počinioca zločina. Da li su muškarci postali slabiji pol, ostaje na stručnjacima da nam odgovore.

Psiholog Aleksandar Kontić rekao je da sve što se dešava u svetu, dotiče se i tradicionalnih stvari koje se, de fakto, "razvodnjavaju".

- Menja se vreme u kome je muškarac bio autoritet, svidelo se to ili ne, bio je na neki način "jači pol", obezbeđivao sigurnost, zaštitu i slično. Danas sve više postaje "slabiji" pol. Nasilno ponašanje je u suštini slabost. Svakako, muškarac i žena su po svojim pravima ravnopravni, ali sa različitim, nekada tradicionalno definisanim ulogama.U braku partneri najbolje funkcionišu onda kada dobrovoljno uđu u zajednicu, a ne nikakvom prinudom, kada bi se osećali bespomoćni, zarobljeni i osuđeni na kojekava trpljenja - istakao je psiholog.

Prema rečima Kontića, u ovom slučaju muškarac nije mogao da podnese da ga žena napusti, nego je rešio da uništi i sebe i nju.

Nasilje u porodici, pijan otac, pijandura, pijanac Foto-ilustracija: Shutterstock

- Ovo nam praktično govori o njegovoj totalnoj slabosti. Ne znamo detalje tog odnosa, nismo upućeni u to koliko je tu bilo agresivnih ispada, a zajednički motiv za sva porodična nasilja koja za epilog imaju tragičan ishod, jeste sam čin. Ako žena želi da ga ostavi, impuls za uništavanjem je nezadrživ, i nosi poruku - uništiću i tebe, i sebe - ističe Aleksandar.

On je naveo da nasilnici ne mogu da prihvate činjenicu da su ostavljeni i ne mogu da podnesu nešto tako, ali da je to već formiran šablon ponašanja koji datira od mnogo pre, najpre iz detinjstva.

Pa, iako su muškarci danas u prednosti, budući da su poznanstva omogućena, što putem društvenih mreža, što uživo, ali i zbog samog funkcionisanja u modernom društvu, čini se da evolucija ide retrogradnim hodom, sudeći po sve češćim fatalnim ishodima u bračnim zajednicama. Nekada smo učeni kontroli i socijalno prihvatljivom ponašanju, ali svari su se u međuvremenu znatno promenile.

- Danas je agresivni impuls daleko manje "zauzdan" nego što je to bio slučaj ranije. Ovo o čemu pričamo je nemogućnost racionalnog promišljanja, u smislu - imam alternative ako neko ne želi da bude sa mnom. U tom momentu ne postoje ni logika ni razum, postoji samo destruktivni impuls za uništenjem. Ima tu dosta faktora zbog čega je to tako, i odnosi se na sve što znamo i što je nužno za formiranje relativno zdrave ličnosti.

Psiholog apeluje da mehanizmi kontrole agresije treba da se treniraju u porodici i ranom detinstvu, u školi, pa i celom društvenom okruženju.

- Ne može se dopuštati nekontrolisani agresivni impuls, on se mora  usmeriti na razumno ponašanje i kreativnije kanale. Nešto što je nekada bilo skaradno za prikazati, danas je zastupljeno svuda, čime se gubi prirodni osećaj zgroženosti nad nečim što je destruktivno - primetio je psiholog.

Prepoznati potencijalno nasilje od strane okruženja je prilično teško, budući da su receptori otupeli, ali, kako kaže naš sagovornik sagledavanje ličnosti potsalo veoma površno - odlazi ili u idealizaciju, ili u satanizaciju.

- Čak i idealan i harmoničan brak ima svoje trzavice i konflikte koji se potrebno razrešavati na na mnogo civilizovaniji način - naveo je on.

Nasilje, ubica, nož, hodnik Foto-ilustracija: Shutterstock

Sudeći prema tragedijama koje su obeležile dane unazad, a koje su se nizale, dolazimo do podatka da su nasilja pogađala porodice gde su supružniici starije dobi, a da li je reč o pukoj slučajnosti ili ne, pitanje ostaje otvoreno.

- Nisam siguran da među mladima ne postoji značajna mera nasilnog ponašanja, svedoci smo nemilih dešavanja u školama, gde se učvršćuju temelji zdrave ličnosti i postavlja pitanje - šta će biti u kasnijim godinama. Očekivanja su da bi ljudi srednje dobi i stariji trebalo da dosegnu stepen zrelosti, ali je to sve ređe slučaj.

Psiholog Kontić je takođe naveo da žrtva, već na prve znakove agresivnog ponašanja, ne treba da očekuje da će “sve proći samo od sebe”. Ukoliko ne može da se sa time izbori, stručna pomoć se bez oklevanja treba potražiti.

Ako trpite nasilje u porodici ili znate nekog ko je žrtva, pozovite SOS telefon 0800-3500-36.

Video: Snimak sa lica mesta: Ubistvo i samoubistvo nasred ulice u Aleksincu, policija vrši uviđaj

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Тодорић

    16. decembar 2020 | 19:01

    Агресивност се испољава у сиромаштву.Тешко да брак са добрим приходима заврши убиством.Људи у Србији су крајње исцрпљени,свега жељни...овога ће бити све више.

  • Veteran

    16. decembar 2020 | 16:34

    Ljubomora, Šta ima da otkriva...

  • Srbin

    16. decembar 2020 | 18:47

    Okruglo pa na ćoše. Potrošio vam/nam je vreme, a nije rekao ništa što nismo znali! Ne moramo da budemo psiholozi da bi uočili da se radi o nasilju koje potiče iz primitivne, zaostale i zatucane sredine. Ovakvih zločina nema u civilizovanim sredinama. Nema tu nikakve strasti, to je srednjovekovna zaostalost srpskog društva. Naravno, dodatno na to utiče zlo stanje u srpskom društvu koje je direktni proizvod neznalačke, prostački i bezbožničke politike u poslednje tri decenije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA