Bio je "fin komšija", a onda ubio ženu: Psiholog otkriva šta se najčešće krije iza zatvorenih vrata

   ≫ 
  • 4
Dečak, tinejdžer, samoubistvo pištoljem Foto-ilustracija: Profimedia

Danas, u ranim jutarnjim časovima, dočekala nas je vest o još jednom, u nizu incidenata porodičnog nasilja, nažalost, sa fatalnim ishodom.

Naime, stupci crne hronike i dalje se popunjavaju brojem žena, žrtava porodičnog nasilja. I dok komšije, prijatelji i bliži rođaci ni ne slute, često je slučaj da iza idiličnne slike i harmonije stoji mračna istina, a neretko se zakasni sa reakcijom.

Kako je naš portal već pisao, jutros u 5:30, dogodila se tragedija na Voždovcu kada je muž vatrenim oružjem usmrtio suprugu, a zatim i sebi oduzeo život. O ovom incidentu, ali i tragedijama proisteklim iz porodičnog nasija, pričali smo sa psihologom Aleksandrom Janković.

Da li je moguće da miran, staložen čovek, kako ga okolina opisuje, može iznenada počiniti težak zločin i nasrnuti pištoljem na svoju suprugu?

Nasilje Foto: Pixabay.com

- Nažalost, politika koju vodimo je "u se i u svoje kljuse". Došli smo do toga da se reaguje samo kada osoba ima neki lični problem. Često smo spremni da zažmurimo i ne čujemo stvari koje su realno prisutne - zaključila je Aleksandra.

U ovom slučaju, ujak žrtve, pretpostavljamo koji je bio blizak porodici, nije primetio bilo kakav problem kod supružnika, te navodi kako samo oni znaju šta je bio uzrok ovoj tragediji.

- Problem je što i u takvim, naizgled, pristojnim i funkcionalnim porodicama nije nemoguće da postoji i patološka ljubomora, i problemi koji nisu vidljivi pred drugima, posebno kada je reč o psihološkom nasilju. Obično se reaguje onda kada je u pitanju fizičko nasilje. Niko od nas ne zna da li je ta žena trpela neku vrstu zlostavljanja - upozorila je Jankovićeva.

Aleksandra tvrdi da u "mirnim porodicama" mora postojati nagoveštaj mnogo pre nego nasilnik počini zločin sa fatalnim epilogom.

- Tako impulsivan akt, kojim se ne ide na raspravu, već automatski poseže za oružjem, govori o tome da je osoba vrlo verovatno bila u nekom posebnom stanju svesti. Nije isključeno da je njegova problematika, u smislu psihološkog poremećaja trajala, ali da je bila kamuflirana. Ovde se ne isključuje mogućnost sumanute ljubomore, a ako još postoji i konzumiranje alkohola ili bilo kakvih opijata, oni su samo "pomoćno sredstvo" da otkoče čitav proces gde dolazi do ovakvih situacija - izjavila je psiholog.

Žene koje su žrtve patološke ljubomore, nerado takve stvari dele sa okolinom, pa i najbližima, živeći u ubeđenju da će se same izboriti sa nečim što je deo patologije, i tu se bitka u startu gubi. Takvim ljudima je neophodna stručna pomoć.

- Ne možemo nagađati šta je konkretno nasilnika pokrenulo. Moguće je da je duže vremena sumnjao da će ga ona napustiti, da je zainteresovana za nekog drugog, govorimo o umišljaju, to ne mora nužno biti realna situacija - navela je.

Devojka, maltretiranje, silovanje, žena, nasilje Foto-ilustracija: Shutterstock

Posebno kada su deca mala, žene žive u uverenju da će uspeti da reše problem dok deca ne odrastu i dok ih ne izvedu na put, ali često svoja očekivanja ne stignu da ispune i nasilnik ih "preduhitri" nezamislivim scenarijom.

- U ovom slučaju, postavlja se pitanje, šta će njemu oružje? Ukoliko mu profesija ne nalaže nošenje oružja, čoveku mirne naravi, očigledno nije bila strana ideja i da ga upotrebi za ubistvo. Koji to broj "dobrih komšija" ima potrebu za držanjem oružja u domu - zapitala je sagovornica.

Neretko  dolazimo u dilemu, da li porodice u kojima se često čuje svađa, rasprava ili vika, sapdaju u "zdravije", u odnosu na one koje se čine idiličnim i kao takve se prikazuju okolini?

- Disfunkcionalne porodice bude drugu vrstu interesovanja. Ukoliko se čuje nešto što navodi na uznemiravajuć osećaj, trebalo bi prijaviti onima koji su kompetentni da se bave takvim stvarima. Što se tihih porodica tiče, dobro je za komšije, ali ne znači nužno da se unutra ne dešava neki pakao i nepodnošljiva atmosfera - objasnila je psiholog.

Postoje slučajevi gde partner razvije određenu vrstu psihoze i ukolko se na to ne reaguje može doći do ovakvih sličajeva, čak i kada nikada ranije ništa što bi nagoveštavalo sumnju i gde problem nije postojalo za oko laika. U tom slučaju, kada osoba pokaže bilo kakvo stanje psihološke izmenjenosti, neophodno je potražiti savet stručnjaka.

- Ukoliko osoba odbija da se podvrgne terapiji, u tom slučaju, potrebno je "stegnuti srce", jer i prisilna hospitalizacija je bolja, nego da dođe do ovakvih ishoda - bila je izričita Aleksandra.

Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800-35-00-36.

Video: Zgrada na Voždovcu u kojoj je muž ubio suprugu, pa presudio sebi

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Милорад

    10. decembar 2020 | 16:43

    Овде је све могуће,наравно ми смо мислећа бића,али остаје вечита дилема:како се потрефити да макар будемо слични.Наши стари су говорили ,све треба,ама баш све треба делити са својим брачним партнером.

  • Ivan

    10. decembar 2020 | 15:36

    Dajte ne mlatite praznu slamu, i da znam ne bih prijavio.

  • Marija

    12. decembar 2020 | 21:18

    Kakve gluposti , "prisilna hospitalizacija"! Prisilno hospitalizuju ljude samo ako urade nesto, a I tada izbegavaju da to urade! Uglavnom im daju jednu injekciju I posalju kuci da zavrse ono sto su zapoceli! Nakon sto ubiju nekog, onda niko od njih nije kriv (lekara, socijalnih radnika, drzave) nego okrivljuju clanove porodice, a dobro znaju da takvim ljudima porodica ne moze nista, mogu samo da sednu I da placu ili da pobegnu negde daleko!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA