Kako se žena usred BG-a porodila sama? Babica otkriva šta je potrebno za bezbedan porođaj kod kuće
Žena iz Kumodraža sinoć je u svojoj kući na svet donela svoje četvrto dete. U 3.43 sati Hitna pomoć dobila je poziv da se žena porađa, međutim kada su stigli - žena se već porodila sama u kući.
I majka, i beba su dobro, a oboje su prevezeni u GAK Višegradska. Zanimljivo je da su se tokom maja dogodila još tri porođaja kod kuće, a godišnja statistika je da se u proseku u Srbiji dogode tri kućna porođaja.
Iz Hitne pomoći savetuju bezbedan porođaj u bolnici, ali budući da se porođaji kod kuće dešavaju, razgovarali smo sa babicom i dulom Ivanom Veličkov koja je za "Telegraf" objasnila šta je sve potrebno kako bi se obavio siguran porođaj u kućnim uslovima.
- Postoje dve kategorije kućnih porođaja, a jedna od njih je neasistirani porođaj. Neasistirani porođaj znači da nije prisustvovala kvalifikovana babica za kućni porođaj, a asisitirani porođaj kao kategorija kućnog porođaja je onaj u kojem je babica učestvovala i asistirala. Kategorija neasistiranog porođaja je rizičnija jer nije obzervirana od strane stručne osobe, ali mislim da naša vrsta ne bi opstala da se stalno dešavaju neke komplikacije, a vidimo iz ovog primera da je sve bilo uredu. Ima iskustava neasistiranog porođaja u kojima je sve prošo uredu i u najvećem broju slučajeva će sve biti uredu - kazala je babica i dula Ivana Veličkov i objasnila koji su uslovi potrebni za asistirani kućni porođaj:
- Potrebno je da je majka zdrava, da je njena anamneza uredu, da je zdrava trudnoća, da je zdrav plod što je dokazano na ekspertskom ultrazvuku itd. Plod bi trebalo da bude okrenut glavom na dole, ali postoje babice koje su kvalifikovane za obavljanje karličnog kućnog porođaja.
- Na dalje sve zavisi od kompetencija babice, ali glavni uslov je dobro zdravlje i dobre predispozicije. Još jedan od uslova je i 37 gestacijaska nedelja trudnoće. Uslovi koje vam navodim su propozicije koje važe u svetu, u Engleskoj i Holandiji. To je sada sve standardizovano i zna se tačno koji su uslovi - istakla je Ivana Veličkov.
Još jedan važan, fizički uslov za kućni porođaj, prema rečima naše sagovornice, je da se porođaj obavlja nedaleko od obližnjeg porodilišta, na maksimum pola sata od vrata kuće do vrata bolnice.
- Babica koja obzervira porođaj i asistira, ona je dužna da, svojim kvalifikacijama i svojom opremom koju ima sa sobom kao i određene medikamente, bude stručno kvalifikovana za rešavanje urgentnih stanja, ukoliko dođe do nekih akušerskih dijagnoza i komplikacija u toku porođaja, ona bi trebalo da zna kako da ih sanira - kaže Ivana Vličkov za ulogu babice pri asistiranom kućnom porođaju, a objašnjava dalje šta se dešava ako nešto krene po zlu:
- Postoje neke akušerske dijagnoze koje se mogu na terenu sanirati, a postoje i one koje ne mogu na terenu da se saniraju, gde je neophodno dovršenje porođaja carskim rezom. Ta situacija se najređe dešava, ali je moguća i neophodno je biti realan u svemu tome - zaključila je babica i dula Ivana Veličkov.
Video: Ko kuće i u kadi: Magiju rađanja novog života podelila sa pratiocima mužem i starijim detetom
(Telegraf.rs/B.K.)
Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
KULOV
Šta će žena, zvala zvala, napinjala se i na kraj porodila, njih nema pola sata, neka je sa srećom..
Podelite komentar