Majke i očevi koji poseduju ovih 8 osobina zaslužuju diplomu iz roditeljstva

 
 ≫ 
  • 0

Roditelji se ponekad ili boje da će previše da isforsiraju svoju decu, ili da ih neće pogurati dovoljno. Odgovor leži u vrednostima kojima želite da ih podučite

beba i mama Foto: Pixabay

Bilo da ste samohrani roditelj ili ne, najbolji način da odgajate zdravo i srećno dete jeste da i sami negujete posebne osobine koje odlikuju majke i očeve sa izuzetnim pristupom roditeljstvu. Možda vaši mališani neće uvek biti zadovoljni načinom na koji ih vaspitavate, ali ako vredno radite na sticanju ovih osobina, odrastaće uz saznanje da su voljeni i sigurni. Ovih osam osobina krase roditelje koji su savladali složenu veštinu roditeljstva.

Osećajnost

Ovime se podrazumeva da u svakom trenutku prepoznajete potrebe svog deteta i da nastojite da se uskladite sa njima, bilo da je reč o bebi koja je gladna i plače, ili o mališanu koji dobije napad besa. Umesto što ćete se i sami uznemiriti ili naljutiti, postarajte se da otklonite njihov nespokoj.

Savesnost

Dok velika očekivanja mogu donekle da motivišu dete, ona koja su nerealna i perfekcionistička su štetna po njih. Roditelji ponekad pomešaju ova dva pojma, pa se ili boje da će previše da isforsiraju svoju decu, ili da ih neće pogurati dovoljno.

U stvari, rešenje leži u tome da im jasno naznačite koje vrednosti želite da usadite u njih, kao i da im postavite ciljeve kojima mogu da streme i koji će iz njih izvući ono najbolje. Deca se dobro snalaze sa doslednim i jasno postavljenim očekivanjima.

Nežnost

Maženje, grljenje i ljubljenje trebalo bi negovati dok je dete još novorođenče. Fizički kontakt pomaže bebama da rastu i da se razvijaju, a isto čini i za stariju decu u pogledu samopouzdanja. To je još jedan način da se izraze osećanja. Naučna istraživanja bazirana na radu mozga pokazala su da toplina koju roditelji ispoljavaju prema deci kod njih izaziva oslobađanje oksitocina, hormona ljubavi, što blagotvorno utiče na mentalno stanje deteta u razvitku.

Uzajamnost

Jako je važno da imate sluha za svoje dete. Kada osete da su cenjeni kao ljudska bića, i sami će se ophoditi prema drugima na isti način. Isto tako, i oni će imati sluha za vas, jer će shvatiti da se međuljudski odnosi zasnivaju na našoj potrebi da sa drugima podelimo ono što nas tišti i da budemo saslušani.

Podrška

Iako zvuči kao ustaljena fraza, pojedini roditelji se zaista muče sa značenjem podrške. Zbog toga je možda potrebno da se razjasni šta ona podrazumeva. Biti roditelj koji podržava svoje dete ne znači da mu dopuštate da radi sve što poželi. Radije, to znači da vrednujete osećanja svog deteta, da ih podstičete i da nastojite da osmislite domišljata rešenja ukoliko niste u stanju da im pružite ono što žele.

Ovaj pojam je veoma zastupljen tokom puberteta. Postoji način da prepoznate njihove želje, a da to ne bude na uštrb vašeg iskrenog stava. Za odnos u kom postoji podrška ključno je da saslušate dete, prepoznate vrednost njegovih osećanja i zajedno osmislite rezervni plan, ukoliko niste u mogućnosti da pružite detetu ono što traži.

Doslednost

Ova osobina je nešto što vaš karakteriše i pre nego što postanete roditelji. Zapitajte se da li ste u stanju da održite datu reč i da li ste pouzdani. Doslednost u okviru roditeljstva podrazumeva da čvrsto primenjujete svoja pravila. Ako ste svesni da se nikada ni sami niste pridržavali pravila, onda ćete na tom polju iskusiti poteškoće, jer doslednost je jedan od temelja kvalitetnog roditeljstva.

Ukoliko kažnjavate dete uskraćivanjem, na primer, slatkiša na nedelju dana, onda morate do kraja da sprovedete tu kaznu. Nedostatak doslednosti u pogledu ljubavi i nege koju pružate detetu, ali i discipline koju očekujete, može da dovede do toga da vas dete ne shvata ozbiljno i da ne poštuje postavljene granice.

Razum

Biti razuman vrednuje se u svakom međuljudskom odnosu i podrazumeva da obrazložite svoja dela i odluke. Time pokazujete koliko ste pažljivi, dok istovremeno pružate priliku drugoj osobi da razmotri vaše ponašanje, kao i izbore koje pravite

Takođe, razumnoj osobi je lakše pristupiti i popričati sa njom. U domovima sa oba roditelja, obično se desi da je jedan, takoreći, razumniji od drugog. Budite taj roditelj, a tako ćete i onom drugom pokazati koje su prednosti obazrivosti i donošenja promišljenih odluka.

Realista

Deca već sa devet meseci ispoljavaju težnju ka tome da se osamostale, i to kada počnu da puze. Nije neuobičajeno da roditeljima teško pada to što je dete sve sposobnije da radi određene stvari samostalno, kako godine prolaze. To, čak, može i da vas rastuži, ali nužno je da u jednom trenutku dozvolite svom detetu da uči iz sopstvenih grešaka.

Pojedini roditelji ne žele nikada da se odvoje od svoje dece, što kod njih može da izazove osećaj nesigurnosti i strah od sveta izvan roditeljskog okrilja. Neke majke i očevi istovremeno podstiču nezavisnost deteta u jednoj oblasti, dok ga u drugoj sputavaju, što može da bude jako zbunjujuće. Ključno je da upoznate svoje dete kako biste znali kada je u redu da podstičete njegovu slobodu, a kada da mu skrenetu pažnju na ono čega bi trebalo da se čuva.

Video: Porodica je najvažnija: Da li je ovaj tata pobednik karantina?

(N.I.)

Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA