Najveća greška u vaspitavanju dece u Srbiji: Ponašanje zbog kojeg će dete kasnije snositi posledice

 ≫ 
  • 6
decko, tinejdžer, glavobolja, depresija, zamišljen, buntovnik Foto: Shutterstock

Za roditeljstvo se kaže da je to tzv. životna uloga, koja traje čitavog života i ne može se voljno prekinuti, uloga koja izaziva krupne promene u životu svakog pojedinca.

Brojna istraživanja ukazuju da se brojne disfunkcionalnosti odraslog čoveka kriju u lošem izgrađenom odnosu sa roditeljama, zbog čega stručnjaci tvrde da je jako važno razvijati i održavati vezu i bliskost sa detetom bilo da ono ima jednu, pet, 15 ili 20 godina.

U vaspitavanju je ključno naći pravu ravnotežu između slobode i davanja smernica, a često roditelji upravo ovde prave najveću grešku.

Snaja i svekrva, porodica Foto: Shutterstock

Ukoliko uporedimo uobičajene metode odgoja koje se primenjuju u Evropi, na primer u Skandinaviji, a koje su karakeristične po tome što se deci pružaju izbor, sloboda i nezavisnost, primetićemo da često majke i očevi u Srbiji još od ranog detinjstva nameću svoje stavove i projektuju želje i ambicije na svog naslednika.

Da li je to zaista najveća greška roditelja u Srbiji koja može da utiče na budućnost deteta?

O ovoj temi smo razgovarali sa psihologom Radmilom Vulić Bojović, koja je u razgovoru za "Telegraf" otkrila kako roditelji treba da se postave u odnosu sa decom, ali i kako njihove ćerke ili sinovi treba da ponašaju ukoliko dođe do neslaganja...

Bilo da je u pitanju neka manje bitna odluka, koje dete samo treba da donese, ili izbor fakulteta, koji će trajno odrediti tvoj životni i karijerni put, roditelji bi trebalo da se drže po strani i dopuste svom detetu da samo razmisli glavom.

- Roditelji mnogo greše kada neke svoje neostvarene ili nerealizovane ambicije projektuju na dete. Dete, već u uzrastu kada recimo bira fakultet mora da ima pravo na svoj izbor i da snosi odgovornost za svoj izbor. Sve ostalo je medveđa usluga i na neki način ne pomaže detetu, a urušava odnos između roditelja i deteta - istakla je Radmila.

Snaja i svekrva, porodica Foto-ilustracija: Shutterstock

Svedoci smo da su česte situacije kada tinejdžeri ili čak odrasli ljudi žele da se izbore za svoje želje, ali često nailaze na neodobravanje roditelja, zbog čega može čak da se javi strah od preuzimanja odgovornosti što garantovano kasnije vodi do neuspeha.

Iako ne postoji recept bilo kog stručnjaka koji bi mogao da se primeni u ovakvim situacijama, jer odluka deteta može zavisi od njegovog odnosa sa roditeljima i same karakterne ličnosti, psiholog zagovara da bi dete uvek trebalo da zauzme svoj lični stav.

Važno je znati da ukoliko roditelj to ne odobri, kasnije može doći do posledica.

- Dete treba da pokaže svoj stav. Ne agresivno, već da insistira na tome da je to izbor za njenu ili njegovu budućnost, pa sada roditelj s time može da se složi i dobro je ako se složi, a ako se ne složi, dete će na kraju snositi posledice - zaključila je psiholog Radmila Vulić Bojović za "Telegraf".

Da li je ova metoda vaspitanja zaista u velikoj meri karakteristična za naše podneblje? Kakav stav dete treba da zauzme dete, a kakav roditelj, kako ne bi došlo do svađe?

Video: E sad smo sve videli: Amerikanci vode decu na povocu!

(Kristina Milošev/Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Roditelj

    3. mart 2020 | 13:46

    Dete treba da raste u zdravom okruzenju,roditelji treba da budu primer svojoj deci,dete treba usmeriti usmeriti u pravcu kreativnosti,odgovornosti,a ne u totalnoj anarhiji jer deca sticu negativan stav u koliko ne bude po njihovoj volji,to su opasne stvari po dete,a i okolinu.roditelji treba da budu posveceni deci,a ne da prepustaju ulici,pojedinim emisijama i filmovima na tv,svakodnevnom druzenju sa videoigrama.

  • Petar

    3. mart 2020 | 14:14

    Imamo tri unuka od6-9godina.Od rodenja najstariji uvek pita "da li mogu"(bez obzira sta je u pitanju) srednji mudro cuti .gleda i uradi sta naumi.najmladi od uvek bilo sta da je u pitanju govori"ja zelim".Pravilo nema.koliko dece toliko i pravila.potreba ili zelja,prilagoditi se mora.Roditelji naka se ponasaju tako da ih deca postuju a ne da se boje.da su oni mali ali "veliki"u svojim glavama.Velika je obaveza i odgovornost kod svih koji imaju decu ali se trud uvek isplati

  • Stara skola

    3. mart 2020 | 14:46

    Uporedite kulturu, ponasanje i vaspitanje, nekad i sad, pa cete sami doci do zakljucka kako decu treba vaspitavati.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA