Moje dete ujeda! Kako da rešim ovaj problem?

 
  • 10

Ova pojava je normalna stvar kod male dece, oni tako komuniciraju. Roditelji treba da im objasne zašto to nije dobro i da im pokažu kako da pravilno iskažu svoja osećanja

Na igralištu ste sa svojim detetom, gledate ga kako se igra sa drugim mališanima i jednog momenta se to jednostavno desi. Vaše mezimče je zarilo svoje zube u ruku drugog deteta. Verovatno ste u šoku i ne znate šta da mislite sem da ga niste tako vaspitali.

Ne paničite, mala deca se veoma često ujedaju i to je normalan deo njihovog odrastanja. Jedino što morate da uradite jeste da obeshrabrite takvo ponašanje. Kako biste znali da to pravilno uradite, pedijatar Vitni Cezares dala je stručan savet.

Zašto deca ujedaju?

Bebe kojima rastu zubi ili koje istražuju, često grizu. Kada prohodaju, deca koja još uče da govore i nedostaju im reči kojima bi opisali svoja osećanja, takođe ujedaju. Ponekad deca ujedaju da bi videli kakvu će reakciju izazvati ili kada su jednostavno željni pažnje.

Šta roditelji treba da urade kada vide da njihovo dete ujeda? 

Kako bi zaustavili ovo ponašanje, roditelji odmah treba da reaguju čvrstim stavom. Možete im reći: „Mi ne ujedamo. Ujedanje povređuje ljude.“ Izbegavajte dugačka objašnjenja i zapamtite da morate da ostanete mirni, iako ste uznemireni detetovim ponašanjem. Razdvojite decu koja su učestvovala u situaciji i utešite „žrtvu“tako što ćete mu momentalno pružiti svu svoju pažnju. U idealnom slučaju se ujedanje više neće dešavati, ali za one koji to ponove odredite kaznu (nema igranja određeno vreme) kako bi im stavili do znanja da to ponašanje nije prihvatljivo.

Kako da se roditelji uvere da njihovo dete neće ujedati?

Naučite decu da iskažu svoja osećanja kroz reči i prestaće da ujedaju. Deci koja su savladala govor, pomozite da nauče da kažu fraze „ Besan sam“ ili „To je moje“ kada su isfrustrirani. Kada dete koristi prihvatljive metode kako bi iskazalo sopstvene emocije, slobodno ga pohvalite. Tako mu stavljate do znanja da podržavate njegovo dobro ponašanje.

Povremeno ujedanje je često kod beba i male dece, ali ako se vaše dete konstantno ujeda, pitajte svog pedijatra za pomoć, kako bi lakše utvrdili da li postoji neki skriveni razlog zbog kojeg vaše dete ne prestaje da ujeda i grize.

(K.B.)

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pedja

    9. februar 2020 | 21:18

    Prosto, batina je iz raja izasla... Vecina modernih roditelja ce me osuditi... Jednostavno prekor mora da postoji...

  • Marko cg primorje

    9. februar 2020 | 21:15

    Ujedi i ti njega prestace

  • sneza

    9. februar 2020 | 21:14

    Moja cerka je ujedala decu u vrticu kad sam je dovela kuci ujela sam ja nju pocela je da histerise i vristi ja sam joj rekla sta mislis da to dete koje si ujela ne boli epa cekaj da vidis kako boli bilo mi je zao ali nikada vise u zivotu nije ujela sada je devojka student ali to mi je ostalo u secanju i rado dajem ovaj savet za ujedanje.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA