Dr Branimir Nestorović otkriva zašto je više dece u Srbiji "alergično" na kravlje mleko

 ≫ 
  • 13

Alergija na kravlje mleko je zapravo alergija na protein iz kravljeg mleka.

Kravlje mleko, za razliku od majčinog, sadrži drugačije proteine pa su oni stoga prepoznati od strane imunog sistema deteta kao strani i tako može da počne kompleksna reakcija stvaranja antitela koja pokreću alergijsku reakciju.

Reakcija nekada može da bude brza, a nekada podmukla, odložena jer nastaje danima ili nedeljama nakon korišćenja kravljeg mleka.

Alergija na mleko najčešće se javlja u prve dve godine života i nakon toga se u 99 odsto slučajeva gubi.

Da li su današnja deca sklonija alergiji na mleko i koja je najbolja preventiva da do alergija ne dođe za Telegraf je govorio doktor Branimir Nestorović, pulmolog i alergolog iz Univerzitetske dečje klinike "Tiršova".

mleko, casa mleka, solja, septembar Foto: pixabay.com

- S jedne strane ima više dece koja su alergična na kravlje mleko, a s druge su kriterijumi za dijagnozu danas takvi da su svi danas alergični. Ista je priča kao i sa celijakijom. Realno ima malo više celijakije ali pošto su kriterijumi za dijagnostiku promenjeni onda sada ima mnogo više celijakije. Simptomi su vrlo nespecifični, pitanje je da li je dete alergično na mleko ili na na neki antibiotik u mleku ili na neku hemiju u mleku. Generalno, alergija na mleko nije veliki problem. Amerkianci kažu da je 4 odsto dece je alergično na hranu uopšte, ja mislim da je čak i manje od toga, ističe dr Nestorović.

Dobra vest je da se alergija na protein kravljeg mleka sa odrastanjem gubi u gotovo svim slučajevima.

- Ona uvek nestane, samo u nekim izuzetnim slučajevima ostane. Tokom moje karijere imam samo jednog pacijenta kome je ostala alergija.

Beba sisa mleko Foto: pixabay.com

Alergijske reakcije u vidu gušenja i promena na koži znaju da budu vrlo neprijatne za svakog roditelja. Tada se svi pitamo koja je preventiva i šta je to što možemo da uradimo kako bismo sprečili pojavu alergije kod dece.

- Zdrav način života! Trudnica ne sme da puši i da ne jede puno mesa, već što više voća i povrća zbog antioksidanata. Treba mnogo da se kreće i da izbegava previše ultrazvukova u trudnoći, zaključuje pulmolog i alergolog Branimir Nestorović.

alergija

Video: Ako ste alerigični na polen posle ovog videa uzmite terapiju obavezno

(Telegraf.rs/B.K)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M

    8. oktobar 2019 | 14:19

    Evo ja ću vam dati odgovor na pitanje zašto su deca alergična na kravlje mleko. Pa prosto. ZATO ŠTO TO NIJE KRAVLJE MLEKO NEGO NEKI BUĆKURIŠ. Najmnanje je kravlje mleko. 100 posto kravlje mleko jedino možeš kod babe na selu da dobiješ.

  • Marta

    8. oktobar 2019 | 17:04

    Mleko pravi probleme jer je puno hormona i loših aditiva.Ranije to nije bio slučaj i ljudi su vrlo retko imali probleme prilikom konzumiranja mleka..,čitavim generacijama je to bila osnova hrana.

  • Jana

    8. oktobar 2019 | 15:09

    Znači doktore vi meni kao trudnici preporučujete što više voća i povrća .A što je ono skroz zatrovano pesticidima,što se uvozi ko zna odakle,što se pri transportu tretira ko zna čime da bi opstali,to kao nije važno.Meso je br 1 u mojoj ishrani i to domaća piletina , svinjetina i ovčetina.Ono iz marketa ne okušam.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA