Nije ništa neobično: Ovi doktori su koristili sopstvenu spermu kako bi oplodili preko 100 žena

 ≫ 
  • 2

Odrastajući u Teksasu, Eva Vilei je sa 16 godina saznala da je začeta veštačkom oplodnjom i to spermom donora. Njena majka Margo Viliams, koja sada ima 65 godina, potražila je pomoć doktora Kima Meka Morisa, rekavši mu da je njen muž neplodan.

Zamolila je doktora da pronađe donora sperme. Doktor je rekao gospođi Viliams da ga je pronašao putem banke sperme u Kaliforniji.

Gospođa Viliams rodila je ćerku Evu koja sada ima 32 godine. Eva je ostvarena majka i živi u Dalasu. Tokom 2017. i 2018. godine, kao i desetine miliona Amerikanaca, uradila je DNK test. Ispostavilo se da njen biološki otac nije bio davalac sperme u Kaliforniji, kako joj je rečeno, već doktor koji je izvršio oplodnju.

- Ceo svoj život gradite na svom genetskom identitetu i to je temelj života. Ali, kada se te cigle na dnu izmene, to može biti pogubno - rekla je gospođa Vilei.

Doktor Mek Mories je odbio da komentariše ovaj slučaj.

Dr Jodi Madeira, profesor prava na Univerzitetu u Indijani, prati više od 20 slučajeva u Sjedinjenim Državama i inostranstvu. Dogodili su se u desetak država, uključujući Konektikat, Vermont, Ajdaho, Jutu i ​​Nevadu, rekla je ona, kao i u Engleskoj, Južnoj Africi, Nemačkoj i Holandiji.

NAPRAVIO 56-oro DECE

Prema holandskoj Fondaciji za decu donora, DNK ispitivanje je potvrdilo da je specijalista za plodnost, dr Jan Karbaat, napravio 56 dece, rođenih putem veštačke oplodnje u Roterdamu. Holandske vlasti su njegovu ordinaciju zatvorile 2009. godine, a umro je u aprilu 2017. u 89. godini.

Advokat porodice dr Karbaat rekao je da nemaju komentara na navode i naglasio da su slučajevi stari decenijama.

- Pre trideset godina ljudi su na stvari gledali na vrlo različite načine. Dr. Karbat je mogao biti anonimni donator - mi to ne znamo. Tada nije postojao sistem registracije - rekao je J. P. Vandervodt, advokat iz Roterdama.

OPLODIO 11 ŽENA

U junu, Koledž lekara i hirurga iz Ontarija oduzeo je dozvolu specijalisti za plodnost u Otavi, dr Normanu Barvinu i ukorio ga za to što je tokom decenija više puta koristio pogrešnu spermu - uključujući i svoju - u postupcima veštačke oplodnje.

Koledž je otkrio da je osemenio najmanje 11 žena sopstvenom spermom. Pored toga, mnoštvo dece tvrdi da su začeti pogrešnom, zamenjenom spermom u klinici dr Barvina. Dr Barvin i njegovi advokati nisu uzvratili pozive za komentar.

- U prošlosti pacijenti su imali malo razloga da sumnjaju u doktore kojima su poverili jedan od najintimnijih zadataka medicine - rekao je Dov Fok, bioetičar sa Univerziteta u San Diegu.

Prevara o plodnosti

Trudnoća, Trudna žena, trudnica, veštačka oplodnja Foto: Profimedia

REKORDER NAPRAVIO 61 DETE

Dr Donald Klajn, specijalista za plodnost u Indijanapolisu, koristio je sopstvenu spermu da impregnira najmanje trideset žena tokom 70-ih i 80-ih, kažu državni tužioci. Na osnovu DNK testiranja, 61 osoba tvrdi da je on njihov biološki otac.

Dr Klajn, koji se povukao 2009. godine, priznao je krivicu za dve krivične presude i priznao da je lagao državne istražitelje. Odustao je od lekarske licence i dobio je jednogodišnju uslovnu kaznu.

Tužioci su rekli da nisu u mogućnosti da zatraže pooštrenu kaznu iz prostog razloga: U Indijani, kao i u većini država, nije bilo zakona koji zabranjuju ovo ponašanje.

SEKSUALNI NAPAD

U maju je Indijana usvojila zakon kojim je korišćenje pogrešne sperme krivično delo i žrtvama daje pravo da tuže lekare zbog toga. Pacijenti mogu u tim slučajevima zaobići rok zastarevanja predmeta, preduzimajući pravni postupak do pet godina nakon što je prevara otkrivena.

Ta odredba je značajna jer oni koji otkriju identitet svojih bioloških očeva u tim slučajevima obično su odrasli.

U junu je Teksas usvojio svoj zakon o prevari plodnosti i otišao je korak dalje od zakona u Indijani i Kaliforniji. Ako doktor koristi ljudsku spermu, jaja ili embrione neovlaštenog davaoca, zakon identifikuje zločin kao seksualni napad. Oni koji su proglašeni krivima moraju se registrovati kao seksualni prestupnici.

Predlog ovog zakona donesen je jednoglasno.

Neki stručnjaci smatraju da je ova mera ekstremna:

- Seksualni napad, ovo je otišlo predaleko - rekla je Džudit Dar, dekan Pravnog fakulteta na Univerzitetu u Severnom Kentakiju.

DOKTOR NAJBOLJE ZNA?

Trudnoća, trudnica, veštačka oplodnja Foto: Profimedia/Sciencephoto RM

Pre nekoliko godina Marenda Taker (36) uradila je DNK test kako bi saznala više o svojim precima.

Gospođa Taker, koja živi u Oregonu, znala je da je rođena donacijom sperme. Prema rečima njene majke, lekar je rekao da je koristio spermu anonimnog davaoca sa juga.

- DNK test je pokazao da je moj otac doktor koji je izvršio oplodnju. Kada sam razgovarala s mamom o tome, osećala se veoma povređeno - rekla je Taker i nastavila - Do sada sam bila u stanju da se nosim sa svim što mi se dešavalo u životu, ali ovo je čudna kriza identiteta.

Zašto bi lekari tajno menjali spermu donora?

Dr Madeira, profesor prava koji prati mnoge od ovih slučajeva, rekao je da su neki stručnjaci mislili da je to pametno poslovanje. Smrznuta sperma nije bila preporučeni medicinski standard sve do kasnih 80-ih, a mnogi lekari verovatno nisu imali pristup spermi u trenutku kada su pacijenti potražili pomoć.

- Mogli su opravdali svoje zlostavljanje rečenicom "lekar najbolje zna" - rekao je dr Madeira. - U njihovom umu, oni pomažu svojim pacijentima povećavajući im šanse da zatrudne jer sveža sperma ima veću šansu da oplodi - dodao je.

Suočen sa rezultatima ispitivanja, dr. Mek Mories je u pismu gospođi Vilei priznao da je pomešao svoju spermu sa onom od drugog davaoca kako bi povećao šansu njene majke da zatrudni. Zakon o „anonimnosti donatora“ sprečio ga da joj kaže, napisao je.

Pre lekarske ispovesti gospođa Vilei je verovala da je već pronašla čoveka koji je donirao spermu od koje je i začeta.

- Započeli smo divan "otac-ćerka" odnos - on je bio i na mom venčanju - rekla je ona. Nakon što je saznala istinu, rekla je gospodinu Šolu da ona nije njegova biološka ćerka. Bio je zapanjen.

- Trebalo nam je vremena da oboje shvatimo da nismo u srodstvu jer smo se zaista lepo slagali. Odlučili smo da to ne utiče dalje na naš odnos. Ja ga i dalje zovem tata - zaključila je ona.

VIDEO: Od ove igračke možda može da se zatrudni

(Telegraf.rs)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA