Snažan video pokazuje kako zaista izgleda napad panike koji pogađa mnoge novopečene majke (VIDEO)

 ≫ 
  • 2

Sve češće se govori o postporođajnoj depresiji i osećanjima tuge koja obuzimaju nove majke. To je problem koji mnoge majke ne mogu da prepoznaju, srame se da priznaju da ga imaju i ne znaju kako da se s njime nose.

Zbog toga ponekad završava pod tepihom, a majke koje imaju hrabrosti da progovore su stigmatizirane.

Kako bi se pomoglo majkama koje se osećaju izolovano, britanski portal Channel Mum objavio je video naziva “Kako napada panike zaista izgleda”.

U trominutnom videu majka dvoje dece Sofi Mei Lan govori o osećanjima usred napada panike, plače, bori se da dođe do daha i priznaje: “Jednostavno ne želim da budem ovde - ne mogu da se s time nosim”.

Video je dlo psihologa Eme Keni, a otkrio je još neke poražavajuće podatke.

“Roditelji su posebno osetljivi na anksioznost, čak i ako pre nisu imali problema s mentalnim zdravljem. Naše istraživanje otkrilo je da 85 posto majki pati od neke vrste anksioznosti ili problema u trudnoći ili nakon porođaja.

Više od polovine nije uopšte bilo upozoreno da bi im se to moglo dogoditi”, piše Channel Mum.

Kažu i kako tri od deset mama imaju barem jedan napada panike, a više od četvrtine je to iskusilo nekoliko puta, a 23 odsto njih imalo je takav napada pred detetom.

Foto: Pixabay.com

Polovina majki skriva svoje napade i nikad nikome nisu priznale da im se to dogodilo. Dve od pet majki brinu da će ih drugi zbog toga osuditi, a četvrtina se boji da bi deca mogla da im budu oduzeta ako to priznaju.

Najučestaliji okidač za napada je osećaj da ne mogu da se nose sa svime što im se događa koji se javlja u 48 posto slučajeva, dok je kod 37 posto ispitanica napada izazvao osećaj da nisu dovoljno dobre majke.

Najčešći simptomi su prestanak disanja s kojim se susrelo sedam od deset majki, a 63 posto nije moglo da kontroliše plač.

Tri od pet majki taj osećaj opisuju kao neverovatan strah, a 22 posto čak je u nekom trenutku pomislilo na samoubistvo.

(Telegraf.rs/Index.hr)

Video: U Narodnom muzeju Srbije otvorena izložba "Odličja i zaveštanja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • xxx

    4. novembar 2018 | 13:08

    I bas mora da se snima

  • Jagodinka Siminović

    4. novembar 2018 | 12:33

    Bitno je javiti se na vreme i uključiti terapiju ako je to neophodno. Nije sramota, može da se desi svakoj porodilji. Ne treba zanemariti ni blage simptome koji mogu psihoterapijom i razgovorom da se reše, a teži naravno lekovima koji su vrlo efikasni i rešava se za 3 meseca u lakšim oblicima. Srećno drage mame, najlepši događaj vam se desio. ❤

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA