3 razloga zašto je mnogo bolje da detetu ne pomažete oko domaćeg zadatka

  • 8

Polazak u školu je stresan više za roditelje nego za decu, a pored toga što treba opremiti đaka za školu počinju i gomile drugih obaveza među kojima su i domaći zadaci.

Školska godina počinje 3. septembra, a prosvetari za ova 4 dana već najavljuju štrajk i skraćene časove

Istraživači sa Univerziteta Teksas prikupili su podatke o učešću roditelja u proces učenja njihove dece i uticaj toga na ocene koje su deca dobila. To je pokazalo negativan uticaj na rezultate u osnovnoj školi u višim razredima, ali i u srednjoj školi.

Ovo su tri glavna razloga zašto trebate da prestanete da pomažete deci pri izradi domaćih zadataka.

Dete gubi motivaciju da uči

Foto: Pixabay.com

Što su roditelji više uključeni u izradu domaćih zadataka to deca imaju manje volje da uče. Deca čiji roditelji sede pored njih dok rade domaći i govore im šta da rade, kontrolišu svako slovo i postupak, imaju najmanje motivacije. Deca čiji roditelji ne vrše pritisak su motivisanija.

Pomažite vašem detetu samo onda kada vas upita za pomoć. Objasnite tada detetu šta ne razume na jedan miran način i nikako nemojte da koristite pogrdne reči i vređate dete. Ukoliko treba, ponovite i nekoliko puta bez nervoze i pritiska na dete.

Deca ne uče da budu odgovorna

Deca uče da budu odgovorna tako što imaju domaći zadatak za koji su zadužena. Foto: Profimedia.com

Terajući dete da radi domaći, kontrolom svakog postupka i ocena, vi preuzimate odgovornost za njegovo učenje i uspeh u školi. To znači da odgovornost skidate sa deteta i preuzimate je vi. Ovo može da utiče na navike koje će dete imati dalje u životu i njegovom odnosu prema odgovornosti. Poslušajte savet učitelja i pustite dete da se uči odgovornosti kako bi bilo spremno za život.

Kvari se odnos roditelja i dece

Dete je manje motivisano i neodgovorno pa će vam se to obiti o glavu. Foto: Pixabay.com

Psiholozi upozoravaju da kontrolom dece dok rade domaće zadatke gubite zajedničke tačke i to one pozitivne. Počinjete da se svađate i da kontrolišete dete što se njemu nikako ne dopada. Umesto toga psiholozi savetuju da imate neke aktivnosti kao što je čitanje naglas, diskusija o dešavanjima u svetu ili neka druga aktivnost koju ćete raditi zajedno.

Kada dete završi domaći zadatak posvetite mu vašu pažnju. Ukoliko niste zadovoljni što vaše dete nema sve petice, zapitajte se zašto je to vaam važno. Sigurno ne zato što je to toliko važno i vašem detetu. Nemojte da ga grdite ukoliko dobije manju ocenu, već budite podrška i pomoć. Podržite ga i ohrabrite da tu ocenu popravi, a ne da ga grdite kada se dete već oseća loše. Objasnite mu da u životu neće uvek prolaziti sa najboljim ocenama i da se to da popraviti.

(Telegraf.rs/brightside.me)

Video: Đukić Dejanović uručila Svetosavske nagrade pojedincima i ustanovama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ...

    31. avgust 2018 | 17:15

    Tako su i moji razmisljali , pa ga nikad nisam radio , vec prepisivao pre casa , pa vi vidite sta je bolje...

  • Jana

    1. septembar 2018 | 00:24

    Niste u pravu. Prvo svako dete je licnost za sebe i deca se razlikuju. Nekome je potrebna pomoc a nekom ne zavisi. Ja sam mom detetu pomagala i u osnovnoj i u srednjoj pa cak i na fakultetu oko seminarskih. I? Zavrsava Masinski fakultet u roku za 4 godine. Toliko da li treba sa decom raditi ili ne

  • Lina

    31. avgust 2018 | 23:09

    Nije tačno da ne treba detetu pomagati oko učenja; meni su pomagali do trećeg razreda i dotada sam stekla naviku pa sam posle sama stalno, sada sam u srednjoj i zasad mi ide dobro i nemam običaj da zaboravim domaći

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA