Odvedite dete u park umesto što mu dozvoljavate da satima bulji u ekran - deca koja više vremena provode napolju su zdravija

 
 ≫ 
  • 0

Izgovor da je Sunce opasno po zdravlje više nije opravdanje zbog kojeg ćete decu držati u kući

Kako ne bi dete izgorelo na Suncu ili se povredilo tokom igranja, većina roditelja decu ostavlja da se igraju kod kuće u zatvorenoj sobi ili ih puštaju da satima gledaju TV i igraju igrice na tabletima i računarima.

Igra koju svaki roditelj obavezno mora da se igra sa detetom jer je veoma dobra za njegov mentalni razvoj

Iako su u pravu što se tiče štetnosti izlaganja Suncu, ipak greše jer decu lišavaju dobre zabave na svežem vazdzhu. Naravno da dete nećete ostaviti da se igra napolju po najvećoj vrućini i kada je UV zračenje najveće, ali boravak u prirodi svakako će mu mnogo prijati. Ovo su samo neke od prednosti igranja napolju koje smo i mi osetili kad smo bili mali.

Izvedite decu u prirodu ili do obližnjeg igrališta. Foto: Pixabay.com

Poboljšava vid

Danas je kratkovidost veoma česta pojava jer prema rečima stručnjaka, sve više vremena deca provode unutra pod veštačkim svetlom. Spoljašnje prirodno svetlo omogućava da se održi zdrava udaljenost između sočiva i mrežnjače što održava i vid zdravim.

Obezbeđuje se neophodna količina vitamina D

Većina novopečenih roditelja deci daje suplemente vitamina D dok su bebe, a po rečima stručnjaka manjak ovog vitamina ne prerasta se kada dete postane starije. Deca svih uzrasta, kao i adolescenti i odrasli, često ne dobijaju dovoljno vitamina D koji je neophodan kako bi telo absorbovalo kalcijum. On sprečava prelom kostiju, dijabetes i srčane bolesti.

Poboljšava navike vezane za spavanje

Deca će imati bolje navike vezane za spavanje ako dnevno provedu malo vremena napolju. Foto: Pixabay.com

Ukoliko vaše dete ima problema sa spavanjem, vrlo je verovatno da ono ima poremećen unutrašnji sat. Deca koja provode dosta vremena unutra nemaju povezan bioritam sa Suncem pa ostaju budna iako je Sunce davno zašlo.

Svež vazduh je najzdraviji

Iako nas stalno upozoravaju na zagađenost vazduha, boravak u prirodi je idealan za udisanje svežeg vazduha. Iako je spoljašnje zagađenje opasno, ono unutrašnje može da bude još gore.

Obezbeđuje veće kretanje

Stalno sedenje izaziva pojavu gojaznosti kod dece, usporava metabolizam, slabi kosti i povećava krvni pritisak. Deca više stoje i kreću se kada su napolju.

Povećava raspon pažnje

Deca koaj se igraju napolju svesna su opasnosti koje ih vrebaju. Foto: dolanh via Foter.com / CC BY-NC-SA

Iako nije naučno dokazano, kad adeca provode dosta vremena napolju ona imaju veći raspon pažnje pa vide sve što ih okružuje. Tako znaju da se sačuvaju od nekih opasnosti, ali znaju i da moraju da paze na prilike u okruženju koje mogu da ih ugroze.

Smanjuje stres

Gledanje u zelenilo smiruje i smanjuje stres kod dece. Istraživanja su pokazala da uznemirujuće događaje u životu lakše podnesu i prebrode deca koja su više vremena provela napolju u prirodi nego ona koja su stalno unutra. Odlično je boraviti u prirodi, ali se potrudite da imate i neke biljke u kući.

(Telegraf.rs/popsugar.com)

Video: Plenković: Ja sam taj koji je Beroša razrešio funkcije nakon saznanja o njegovim delima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA