Šta je tokofobija i zašto pogađa sve više žena - a najgore od svega, može da vas košta materinstva!

 ≫ 
  • 0

Tokofobija je patološki strah od trudnoće i može da vodi do izbegavanja rađanja deteta, što je nažalost slučaj sa mnogo žena.

Pogledajte 3 stvari kojih se plaši baš svaka osoba na svetu

Uobičajeno je da se žene osećaju anksiozno kada je reč o porođaju i rađanju. Brige zbog bolnih kontrakcija, intervencija i neizvesnost celog procesa nisu neuobičajene. Ali, kod nekih žena strah može da bude toliki da im baca senku na trudnoću i ometa im svakodnevni život. Taj strah se naziva tokofobija koja doslovno znači fobiju od rađanja deteta.

Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak/Strah od trudnoće mnoge žene sprečava da se ostvare kao majke.

- Sama pomisao na trudnoću uvek mi je izazivala mučninu i gađenje. Nisam nikad mogla da dodirnem stomak neke trudnice jer sam bila užasnuta kada sam prvi put to uradila i osetila kako se beba pomera. Ne mogu da zamislim da budem trudna i da osetim da se u mom stomaku nešto pomera, sva prepadnuta rekla je Tamara za Telegraf.rs.

Tokofobija se deli na dva tipa: primarni i sekundarni. Primarni se javlja kod žena koje nisu rađale i obično je posledica neke traume kao što je seksualno zlostavljanje, prisustvovanje teškom porođaju ili slušanje priča o teškim porođajima i gledanje programa koji govore o opasnostima koje sa sobom donosi porođaj. Sekundarni oblik javlja se kod žena koje su iskusile porođaj koji je bio jako traumatičan i zbog koga se ne usuđuju da se opet porađaju.

Statistika pokazuje da između 2,5 i 14 odsto žena ima tokofobiju, dok neki istraživači tvrde da je brojka mnogo veća – čak 22 odsto! Neke žene imaju blage oblike, a neke jako ozbiljnu tokofobiju, piše Independent. Teško je predvideti koja žena će imati ovu fobiju.

Foto: Profimedia/Mnoge žene koje imaju tokofobiju i ostanu trudne, provedu trudnoću uz napade anskioznosti i depresiju.

Ženama koje imaju tokofobiju savetuje se da se odluče za carski rez kako bi izbegle traume oko porođaja. Većina ovih žena ima problem sa time da im raste stomak, da se beba pomera pa imaju anksiozne napade, insomniju i depresiju. Posledica tokofobije neretko su i dugi i naporni porođaji. Neretko ove žene imaju slabu vezu sa bebom posle porođaja ili imaju poteškoća da je prihvate.

Kako bi sebi olakšale i pobedile fobiju, žene koje imaju problem treba da potraže stručnu pomoć. Nekima pomaže odlazak u porodilište i razgovor sa majkama koje su imale lakše porođaje i koje nisu istraumirane kao žene koje su slušale ranije.

Tokofobija pogađa čitave porodice, jer žena često i želi decu, ali se boji da ostane trudna. Ukoliko žena sa tokofobijom ostane trudna, neophodna joj je maksimalna podrška partnera i porodice kako fobija ne bi bacila trudnoću u drugi plan i savladala želju da se bude roditelj.

VIDEO: Sva pozitivna dejstva smeha

Daljinac

(Telegraf.rs/M.K.)

Video: Šest lekara povratnika od danas obogaćuje zdravstveni sistem Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA