Skinula je feredžu i u visokim potpeticama prošetala po centru Rijada: Svet je sada obožava! (FOTO)
Crna feredža ili abaja je uobičajeni odevni komad za žene u ultrakonzervativnom islamskom kraljevstvu jer se doživljava kao simbol pobožnosti.
Međutim, kada je prošle godine princ Mohamed bin Salman nagovestio u intervjuu za CBS da bi trebalo malo "opustiti" kodeks odevanje za žene rekavši da hidžab više nije obavezan, nastala je prava revolucija.
Ono što pak, najviše koči sprovođenje njegovih reči u delo, uprkos dozvoljenoj liberalizaciji, jeste to što nije usledio nijedan formalni akt koji bi ohrabrio žene u mnogo većem broju da skinu feredže.
Upravo zato, mnoge od njih zbog rizika od provokacija konzervativaca i dalje nose ogrtače, ali otvorene ili u jarkim bojama.
Međutim, Mašal al-Džalud otišla je korak dalje napravivši potpunu kulturnu pobunu - prestala je da nosi maramu i obula je štikle!
Specijalistkinja za ljudske resurse prošle nedelje ponosno je prošetala tržnim centrom u Rijadu u u narandžastoj bluzi i pantalonama.
Prirodno, izazvala je i previše pažnje, pa su ljudi počeli da komentarišu i da je upitkuju da li je ona poznata, da li je model, ko je uopšte ona da tako šeta Rijadom? Samo im se nasmejala i odgovorila da je jedna sasvim obična žena, baš kao i one.
S druge strane, dvadesetpetogodišnja aktivistkinja Manahel al Otaibi takođe se usudila da skine maramu.
- Već četiri meseca živim u Rijadu bez feredže. Samo želim da živim onako kako želim, slobodno i bez ograničenja. Niko me ne sme prisiljavati da nosim nešto što ne želim.
Abaja ili feredža, koja postoji hiljadama godina, ali je postala obavezna u poslednjih nekoliko decenija, obavezna je nošnja i za nemuslimanske žene u kraljevstvu. Kodeks oblačenja nekada je fanatično primenjivala verska policija, a iako verske policije više nema, otkrivene žene se i dalje suočavaju sa uznemiravanjem u konzervativnoj naciji gde je odeća poveza sa "čistoćom".
Džalud je u julu objavila video u kojem otkriva da nije mogla da uđe u tržni centar bez marame iako se pozvala na intervju šeika Mohameda. Kao odgovor na njen post, predstavništvo tržnog centra je napisalo da neće dozvoliti ulazak "kršiteljima javnog morala".
U uredbi koja se, kako se čini proizvoljno sprovodi, saudijsko Ministarstvo rada na svojoj veb stranici kaže da se od radne žene očekuje da bude "skromna, dobro pokrivena" i da ne treba da nosi ništa "trasnparentno".
Međutim, uprkos naporima princa Mohameda, kršenje ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji je upravo razlog što svetske zvezde odbijaju da nastupaju u ovoj zemlji. Ostaje nada da će upravo mladi aktivisti, uspeti da promene konzervativna uverenja.
(Telegraf.rs)
Video: Izjava Marka Sikirice, roditelja deteta koje je bilo u školi u Zagrebu gde se dogodio napad
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zvoncica
Ko zna koliko ce da je kosta ta njena prkos. Svaka cast za hrabrost 👏
Podelite komentar
w
Svaka čast devojki.👍
Podelite komentar
Mirjana
Traze da zena bude skromna, neupadljiva. A njihovi bogati muskaraci orgijaju sa drugim zenama. A to je vernik? Zlo su jer prisiljavaju zene da nose te crne mantije, samo oci vire, po tim vrucinama.
Podelite komentar