Objasnite partneru da imate problem sa mentalnim zdravljem pomoću tehnike procesnog razgovora i drugih alata
Ako imate problem sa mentalnim zdravljem, deliti to sa voljenom osobom može biti zastrašujuće.
Uprkos napretku koje je društvo postiglo u poslednjih nekoliko godina u pogledu destigmatizacije, internalizovana stigma i dalje postoji kod mnogih ljudi, što može dovesti do suzdržavanja od deljenja dijagnoze sa bliskim osobama.
Otkrivanje stanja mentalnog zdravlja romantičnom partneru može biti teško jer ne želimo da nas osuđuje i možda se negde duboko u sebi brinemo da će to uticati na način na koji se on/ona oseća prema nama. Ali, budite sigurni, ako su iskreno zaljubljeni u vas, to neće biti slučaj.
Kao i sva druga medicinska stanja, stanje mentalnog zdravlja nije nešto što treba da krijete.
- Otkrivanje pomaže u promovisanju iskrenosti, transparentnosti i komunikacije u vezi i sprečava nesporazume i nepotrebne tenzije. U idealnom slučaju, to će pomoći da se produbi razumevanje, saosećanje i briga u vašem odnosu - kaže Klaudija de Ljano, licencirani bračni i porodični terapeut.
A na koji način treba da saopštite partneru vaše stanje?
1. Izbegavajte "trik-pitanja", budite direktni
Dajte partneru do znanja da biste želeli da podelite nešto lično o sebi sa njim/njom. Mogli biste reći: "Verujem ti i moram da ti kažem nešto važno o sebi. Ovo mi je teško da podelim jer se osećam ranjivo i zaista bih cenio/la tvoju podršku. Hvala ti što ćeš saslušati, i, nadam se, dati sve od sebe da razumeš".
Ovaj korak je poznat kao procesni razgovor, gde svom partneru naglašavate razgovor koji će doći, umesto da odmah delite informacije o svom stanju. Procesni razgovor može pomoći da pripremite partnera za razgovor koji sledi.
Ono što želite da izbegnete je "pecanje" i postavljanje trik-pitanja, poput "kako se osećaš u vezi sa mentalnim zdravljem" ili "šta misliš o ljudima sa "xy" dijagnozom". To je postavka koja može odvesti pogrešnim putem.
Budite direktni sa partnerom i recite mu, npr, sledeće: "Živim sa "xy"stanjem. Ovo nisam ja, već nešto što utiče na moj život. Ovo su neki od simptoma koje doživljavam..."
2. Podelite primere
Svako drugačije doživljava mentalno zdravlje. Može biti od pomoći da sa svojim partnerom podelite neke konkretne primere svojih simptoma, tako da oni mogu da razumeju vaš doživljaj stanja.
Na primer, možete reći: "Ponekad se osećam toliko anksiozno da mi je teško da funkcionišem. Ne mogu da se usredsredim na svoj posao i to čini da se osećam uznemireno".
3. Pitajte ih da li imaju pitanja
De Ljano predlaže da pitate svog partnera kako se oseća, da li ima pitanja i da li je zainteresovan/a da sazna više o vašem stanju. To im može pomoći da učestvuju u razgovoru i razjasne sve nedoumice koje imaju.
Ako postave pitanja na koja nemate odgovore, nemojte biti pod pritiskom da odgovorite odmah; možete da izrazite "koliko je bilo teško obelodanjivanje ove informacije" i "da vam je potrebno vreme".
Ako postoje delovi svog iskustva koje ne želite da podelite, možete reći: "Ne želim da pričam o tome trenutno" ili "Ne želim još da pričam o tome", prenosi "Verywellmind".
(Telegraf.rs)
Video: Ljiljana i Miodrag su u braku 61 godinu: Održala ih je ljubav, a imaju i savete za mlade
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.