10 znakova koji otkrivaju da je on "mamin sin" i 2 načina da spasite vezu sa takvim muškarcem
Suzavisnost se definiše kao psihološka zavisnost od druge osobe od koje nam zavisi sopstveni osećaj vrednosti, sreće i emocionalnog blagostanja.
Suzavisnost između članova porodice poznata je i kao "zaplet". Spajanje se dešava kad su dvoje ljudi toliko emocionalno povezani da ne mogu da funkcionišu nezavisno, a normalne granice počinju da se zamagljuju. Može se razviti između roditelja i dece, i braće i sestara.
Obično se oslikava veoma jakom željom za odobravanjem koja dovodi do kontrolnog i manipulativnog ponašanja. Zavisna osoba se može osećati odgovornom za emocije druge osobe; oni žele da budu sigurni da je druga strana srećna u svakom momentu.
Često se patološki brinu o njima, pokušavajući da ima poprave sve probleme. Krajnja posledica je mogućnost da suzavisni pojedinac u potpunosti preuzme život druge osobe u svoje ruke.
Simptomi suzavisnosti sina u odnosu sa majkom
1. Pokušava da joj ugodi po svaku cenu.
2. Oseća se krivim što ne provodi dovoljno vremena sa njom.
3. On radi sve što ona traži od njega.
4. Potrebno mu je stalno uveravanje majke.
5. Previše je zabrinut za njeno zdravlje i dobrobit, i plaši se da je ne uznemiri.
6. Plaši se da joj kaže "ne" da ne bi povredio njena osećanja.
7. Oseća da treba da se žrtvuje da bi zadovoljio svoju majku.
8. Njegova majka donosi odluke umesto njega, a često koristi krivicu, "tretman ćutanjem" i pasivnu-agresivnost kao oružje.
9. Plaši se da će izgubiti njenu pažnju ili ljubav ako ne uradi ono što ona kaže. On joj daje moć i kontrolu nad svojim životom.
10. Među njima je vrlo malo privatnosti. Oni su "najbolji prijatelji koji sve dele". Preterano su uključeni u lične živote i aktivnosti jedno drugog i previše su zaštitnički nastrojeni jedan prema drugom, prenosi "Ideapod".
Kako se nositi sa ovim problemom?
1. Razmotrite situaciju
Pre svega, važno je da shvatite koliko je suzavisnost ekstremna i koliko utiče na njegov i vaš život. Pre nego što budete iskreni prema njemu, morate biti iskreni prema sebi i zapitati se koliko vas ovaj problem pogađa.
Takođe je važno razmotriti da li vaš dečko prepoznaje problem. Ako je odgovor odričan, onda morate da razumete svoju ograničenu moć da promenite stvari. Kad neko poriče bilo šta, iako možemo da pokušamo da mu pomognemo da uvidi nezdrave obrasce, na kraju je sve na njima. Oni će izabrati da prihvate realnost situacije, ili ostati da žive u zabludi.
Ponekad, kad je neko u stanju poricanja, ne shvata da povređuje sebe i one oko sebe.
Ako vaš izabranik vidi kako stvari između njega i njegove mame negativno utiču, biće mu lakše da napravi promene i dobije pravu podršku koja mu je potrebna.
Morate prihvatiti da niste u poziciji da "popravite" njega ili njegov odnos sa mamom - on to mora da učini sam.
2. Razgovarajte sa svojim dečkom o tome kako se osećate
Kada ste identifikovali probleme, vreme je da razgovarate o tome kako se vi lično osećate. Ovde ćete morati da budete što iskreniji, ali ipak, vodite računa o tome kako pristupate razgovoru.
Ako se oseća napadnutim ili osuđenim, veća je verovatnoća da će se braniti i prekinuti konverzaciju. Možda će biti potrebno malo strpljenja i razumevanja da biste doprli do njega.
Davanje ultimatuma nikada nije rešenje, to zapamtite. Što više saosećajnosti pokažete, to bolje.
Ne bi trebalo da počnete konverzaciju tako što ćete "blatiti" njegov odnos sa majkom.
Zlatno pravilo je da uvek koristite reč "osećam". Na primer: "Zabrinuta sam za našu vezu, jer se osećam kao da je moja sreća i naša sreća na drugom mestu, a na prvom je tvoja majka", ili "Osećam da moraš da se žrtvuješ da bi tvoja mama bila srećna".
Zapamtite, veoma je važno shvatiti da ste vi u ovom procesu samo podrška, a ne ona koja će promeniti stvari. Ukoliko uvidite da je situacija beznadežna, napustite vezu.
(Telegraf.rs)
Video: Od aplikacije pa sve do oltara: Upoznajte priču bračnog para Glatt
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.