Najdirljivija ljubavna priča sa Titanika: Bili su nerazdvojni celog života i zajedno su otišli u smrt
Supruga pilota podmornice o kojoj ceo svet priča već nekoliko dana potiče od poznatog para sa Titanika. Vendi Raš je pra-praunuka maloprodajnog magnata Isidora Štrausa i njegove žene Ide, dvoje najbogatijih ljudi koji su umrli na Titaniku.
Vendi Raš, supruga Stokton Raša, izvršnog direktora OceanGate-a, koji je pilotirao podmornicom koja je nestala u nedelju tokom zaranjanja do olupine Titanika, potomak je dvoje putnika prve klase koji su poginuli kada je okeanski brod potonuo 1912. godine.
Priča o Isidoru i Idi Štraus i njihovoj neraskidivoj vezi je toliko dirljiva da im je Džejms Kameron odao počast u filmu "Titanik" iz 1997. godine.
Isidor je rođen u Oterbergu, Renska Bavarska, Nemačka, 6. februara 1845. Sa porodicom je emigrirao u Gruziju sredinom 1850-ih i konačno sleteo u Njujork, gde ga je sa Idom upoznala njena sestra Amanda. Njih dvoje su imali "instant ljubavnu konekciju" i 1871. godine, u dobi od 26 godina, Isidor je zaprosio Idu (22). On je bio kovlasnik čuvenog trgovinskog lanca "Mejsi".
Bili su "zaljubljeni", prema istoričaru Kurzmanu, i nisu sakrivali svoju naklonost u javnosti.
- Često su primećeni kako se drže za ruke, ljube i grle, što je bilo nezapamćeno za osobe njihovog statusa i bogatstva u njihovo vreme. I to ponašanje je trajalo dugo u njihovim kasnijim godinama. Imali su nešto zaista posebno i to je nešto što mi potomci veoma cenimo - kaže on.
Ida i Isidor su 1872. godine dobili svoju prvu bebu, Džesija Štrausa. Imali su još petoro dece - Persija, Saru, Mini, Herberta Nejtana i Vivijan. Par je 1912. godine proveo svoju društvenu sezonu u Evropi u blizini Francuske rivijere. Prvobitno su rezervisali povratak kući Titanikovim sestrinskim brodom, RMS Olimpic, ali kada je putovanje odloženo, odlučili su da se vrate Titanikom, piše "Country Living".
- Moji pra-pra-prababa i deda bili su na odmoru na Rivijeri i odlučili su da rezervišu put nazad do Njujorka na brodu RMS Titanik. Ovo nije bilo očekivano putovanje, to je bila odluka u poslednjem trenutku - potvrdila je Džesika Štraus, njihova unuka u intervjuu za "Titanic Belfast".
Štrausovi su se ukrcali u Sautemptonu i prijavili se u kabine prve klase C-55-57, što ih je koštalo 221 funtu (približno 32.300 funti u današnjem novcu, što je 37.552 evra). Sa njima su putovali Isidorov sluga Džon Farting i Idina novozaposlena sobarica, Elen Bird.
Nakon sudara sa santom leda, gospođa Štraus je zamalo ušla u čamac za spasavanje broj 8.
- Bili su u svojim 60-im godinama, bili su zajedno mnogo, mnogo godina i imali su nekoliko dece zajedno. Ida nije htela da ode bez svog muža. Isidoru je ponuđeno mesto na drugom čamcu za spasavanje, ali je odlučio da ne ide bez nje. Molio ju je da uđe, a ona se okrenula i rekla mu: "Isidore, mi smo zajedno sve ove godine. Gde ti ideš, idem ja" - prepričava Džesika.
Ida Štraus je skinula bundu i predala je svojoj služavki, Elen Bird. Elen je ušla u čamac za spasavanje broj 8 na nagovor Štrausovih i tako se spasila. Poslednji put su viđeni kako sede zajedno na ležaljkama držeći se ruku pod ruku.
Telo Isidora Štrausa je pronašao Mekej-Benet i sahranjen je na groblju Vudlon u Bronksu, Njujork. Telo gospođe Štraus nikada nije pronađeno.
Džon Farting, Isidorov sluga, nažalost, nije preživeo, a njegovo telo nikada nije pronađeno.
- Moji pra-pra-prababa i deda bili su veoma značajni putnici jer su bili među najbogatijim na brodu. Njihova priča je podeljena i postala je jedna od priča o romantici i herojstvu. Nažalost, kao što sada znamo, ima mnogo priča kao što su ovo od strašne tragedije potonuća - kaže Džesika.
Kada su preživeli putnici brodom Karpatija stigli u Njujork mnogi su, uključujući i služavku Elen, ispričali novinarima priču Isidora i Ide Štraus nazivajući je "najneverovatnijih primerom ljubavi i privrženost" i ona se munjevitom brzinom proširila svetom.
Rabini su je tokom službi u sinagogama prepričavali vernicima, novine su pisale o njoj, posvećena im je čak i pesma - "Katastrofa Titanika", koja je bila popularna među američkim Jevrejima. Isidorovo telo je pronađeno i identifikovano, ali je Idino zauvek ostalo negde u dubinama okeana. Ipak, na Štrausovom grobu u Bronksu njihova ljubav zauvek je ovekovečena jednim jednostavnim citatom iz "Pesme nad pesmama".
- Voda ne može ugasiti ljubav, niti je može potopiti.
Takođe postoji više spomenika paru širom Njujorka, uključujući spomenik u Štraus Parku na Menhetnu.
U Štraus parku, koji je dobio ime po bračnom paru, nalazi se fontana sa počast njima. Natpis glasi: "Ljupki i prijatni su bili u životu i u smrti se nisu rastali."
Ploča na glavnoj prodavnici "Mejsi" takođe odaje počast paru. U vreme njihove smrti, zaposleni u "Mejsiju" su se okupili i sakupili nešto novca za ploču na kojoj piše: "Njihovi životi su bili lepi, a njihova smrt veličanstvena".
(Telegraf.rs)
Video: Dr Iman Assi i dr Ronald Milošević - zavoleli su se na radnom mestu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.