Vodič za postavljanje zdravih granica u ljubavi: Samo ovako ćete zauvek ostati zajedno
Kada je ljubav u pitanju, ljudi su skloni da misle da je potrebno da vole svoje partnere bezuslovno i da budu spremni da urade sve za njih. Međutim, bezuslovna ljubav nije uvek zdrava, jer može da dovede do scenarija u kojem osoba mora da prihvati ono šta njen partner radi - bez obzira na sve.
Iako zvuči kontradiktorno, postavljanje granica sa partnerom je važno kako biste održali zdrav odnos.
Granice su nevidljive linije koje vas štite emocionalno, intelektualno, fizički i na drugi način, a kako predlaže Very Well Mind ovo su neke strategija koje će mogu da vam pomogne da ih postavite.
Vrste granica u odnosima
Emocionalne granice štite pravo svakog partnera da ima sopstvena osećanja i vrednosti bez omalovažavanja, ismevanja ili nipodaštavanja. Često možemo da pomislimo kako su emocije i osećanja našeg partnera naša odgovornost, ali važno je postaviti emocionalne granice kako bismo razlikovali šta jeste, a šta nije u našoj kontroli.
Emocionalne granice podrazumevaju prihvatanje odgovornosti za sopstvena osećanja, dok odbijate da prihvatite odgovornost za emocije vašeg partnera.
Intelektualne granice pomažu u zaštiti mišljenja svakog partnera. Pristanak na neslaganje uz poštovanje prava svakog partnera na sopstveno mišljenje je primer važne intelektualne granice.
Postoje i fizičke granice koje pomažu partnerima da razgraniče svoj lični prostor, kao i da saopšte svoje preferencije oko fizičkog dodira. One takođe uključuju aspekte koji se odnose na fizičke potrebe kao što su hrana, voda, odmor i zdravlje.
Uz fizičke ide i granice koje uključuju potrebe i ograničenja partnera u vezi sa intimnim interakcijama. Tu su bitni faktori kao što su koliko dugo u vezi želite da budete intimni, vrste kontakta koji vam jesu i koji vam nisu prijatni, i gde i kada se osećate najprijatnije za intimnost.
Vremenske granice znače poštovanje vremena. Mogu da uključe postavljanje ograničenja koliko često se vi i vaš partner viđate i kako biste želeli da provodite vreme zajedno. Zaštita vašeg vremena može da znači da se ne osećate obaveznim da svaki trenutak kada ste budni provedete sa svojim partnerom.
Postoje i granice komunikacije koje se mogu postaviti kako biste bolje upravljali sukobima ili argumentima. One mogu da uključe pravila kao što su "bez ličnih prozivanja", "bez iznošenja prošlih argumenata", "bez naglog napuštanja usred rasprave"...
I za kraj, tu su materijalne granice koje su vezane za ličnu imovinu i finansije; možete da odaberete stepen do kog vam je prijatno da delite svoju imovinu i finansije sa svojim partnerom.
Prednosti postavljanja granica
Neki od razloga zašto je postavljanje granica važno je što pomažu u održavanju vaše individualnosti u vezi. Zdrave granice mogu da vam pomognu da vi i vaš partner zadržite svoje individualne identitete, misli i osećanja. Ova autonomija osnažuje i pomaže izgradnju samopoštovanja.
Takođe, granice podržavaju poštovanje. Ukoliko poštujete sebe dovoljno da se zauzmete za sebe i postavite čvrste granice u tom pravcu, to je ujedno i prvi korak ka sticanju poštovanja vašeg partnera i izgradnji zdrave veze. Studija iz 2020. sugeriše da je međusobno poštovanje ključni sastojak zdravih veza.
Granice takođe sprečavaju manipulaciju. Ako partneri nisu u stanju da se zauzmu za sebe ili da iznesu svoje preferencije, mogu da završe u situaciji u kojoj su izmanipulisani, iskorišćeni ili jednostavno nesrećni.
Ujedno, granice takođe mogu pomoći vama i vašem partneru da postavite očekivanja u vezi i da definišete međusobne odgovornosti jedno prema drugom. Iskomunicirajte koje uloge želite da ispunite, a šta vam nije prijatno.
Ono što je možda i najvažnije - granice mogu da vam pomognu da uspostavite bliskost. Jer, ukoliko komunicirate svoje potrebe i preferencije jedno sa drugim, to vam pomaže da se osećate ugodnije u vezi, što vas ujedno i zbližava.
Kako postaviti granice sa svojim partnerom
Neke od ključnih strategija koje mogu da vam pomognu da postavite granice sa partnerom je da pre svega - shvatite svoje granice.
Budite sigurni da u potpunosti razumete koje su vaše granice, pre nego što pokušate da ih prenesete na nekog drugog. Možete da izvršite samoprocenu da biste se usredsredili na svoje lične granice.
Takođe je veoma važno da jasno komunicirajte o svojim granicama. Komunikacija igra vitalnu ulogu u postavljanju i održavanju zdravih granica u vezi. Partneri treba da budu otvoreni, iskreni, specifični i direktni u saopštavanju svojih individualnih limita. Što je komunikacija konkretnija, granice će biti bolje postavljene.
Uz postavljanje svojih granica neophodno je i da obradite pažnju na granice vašeg partnera. Slušanje je jednako važan aspekt komunikacije prilikom saopštavanja obostranih granica. Slušajte jedni druge kako biste osigurali potpuno razumevanje. Možete da postavite i dodatna pitanja kako biste razjasnili sve eventualne nejasnoće.
Ono što je možda ključno kod postavljanja granica jeste da naučite da kažete "ne". Reći bilo kome "ne" može da bude veoma teško, a posebno kada je reč o partneru. Međutim, ako postoji nešto što vam nije prijatno da radite, važno je da naučite kako da to odbijete.
I zapamtite da zaslužujete poštovanje, jer iako je važno da se prema partneru odnosite s ljubavlju, ljubaznošću, saosećanjem i poštovanjem, takođe je jednako važno i da se pobrinete da se vaš partner ponaša prema vama na isti način jer vi ne zaslužujete ništa manje.
Stoga, istaknite stvari zbog kojih vam je neprijatno onda kada vaš partner učini ili kaže nešto zbog čega se ne osećate dobro. Važno je da progovorite i date do znanja da je voljena osoba prešla granicu kako bi znala da to ubuduće ne radi.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.