Po definiciji, emocionalna zavisnost je oblik nezrele emocionalne vezanosti koji se ogleda u preteranom oslanjanju na drugu osobu. Te druge osobe doživljavaju se kao jedini izvor sigurnosti, ljubavi, blagostanja, sreće.
Ukoliko dođe do prekida ovakvih veza usled odlaska ili odbacivanja, tada emocionalno zavisna osoba oseća intenzivan strah, patnju, nesigurnost, beznadežnost.
Kad nekog volite, onda ste spremni na sve kako biste ga usrećili. I to je u redu, međutim, ne po svaku cenu. Nije retkost da osoba u želji da udovolji svom partneru pretera i postane emotivno zavisna.
Ovo su dva znaka koja pokazuju na da vaša sreća zavisi od partnera:
1. Zanemarujete svoja osećanja
Imate potrebu da imitirate partnerovo raspoloženje i da potiskujete svoje emocije. Možda jedva čekate da dođete kući i kažete mu da ste dobili unapređenje na poslu, a onda ga zatekne nervoznog. U tom trenutku vaša sreća više nije bitna i sva pažnja je usmerena na njega.
Trebalo bi da budete svesni da tako nećete moći doveka i da ćete u jednom trenutku "pući", a to neće biti dobro ni za vas ni vašu vezu. Stoga je najbolje da porazgovarate sa partnerom, i o svojim i njegovim emocijama.
2. Tražite mu da donosi odluke umesto vas
Pokušavate da pronađete način na koji će vaš partner videti koliko ga poštujete i volite. U redu je da sa partnerom porazgovarate o planovima koje imate, ali to ne znači da neko treba da donosi odluke umesto vas.
Možda to radite jer ne želite da ga povredite činjenicom da ste nezavisni i samostalni, ali ne zaboravite da će vas osoba koja je vaša srodna duša voleti zbog toga što jeste.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.