Zbog popularnog trenda, Srpkinje su menjale lični opis, a sada trče kod hirurga i traže pomoć
Estetska medicina svakim danom napreduje, tako su neki materijali i fileri kojima su se popunjavale određene regije, potpuno izbačeni iz upotrebe, dok su neki čak i zakonom zabranjeni.
Ono što je najvažnije, kada je estetika u pitanju, jeste umerenost, ali pre samo deceniju, to pravilo je bilo potpuno zaboravljeno posebno kada je bilo reči o volumenu usana.
Tako su se sve češće viđale lepe devojke sa "pačjim usnama", sindromom "viršle" i kako su se sve nazivale, ne tako lepe pojave na licu. Takođe, ovi sintetički materijali, pre ili kasnije stvarali su veće probleme poput fibroza, stvaranja grudvica i defekta prilikom pomeranja i nesrazmerne apsorpcije marterijala.
Kako je nekada krenula pomama za ubrizgavanjem "koje-čega" u usne, tako je danas ta ista "horda" u pandemijskim razmerama pohitala novom stajlingu - prirodnom, i uklanjanju sintetičkih materijala iz usana koji su napravili problem ili jednostavno više nisu zadovoljavali estetske standarde.
Pričali smo sa doktorom estetske hirurgije Dragom Matijaševićem o detaljima uklnjanja ili smanjivanja veštačkih filera iz usana i on nam je objasnio koji postupci se primenjuju u ovom slučaju.
- Najpre, na osnovu pregleda pacijenta, proceni se koji metod ćemo sprovesti pri čemu strogo vodimo računa o tome da usne nakon intervencije ostanu lepe, simetrične, a da se vizuelno uklone sve nepravilnosti - rekao je doktor u razgovoru za "Telegraf".
Dr Matijašević je takođe objasnio da postoje dva postupka u rešavanju usana koje su ili prevelike, ili asimetrične, kojima je poremećen prirodni oblik i narušena proporcija.
- Nekada su se koristili sintetički materijali i često dolaze pacijenti koji ne znaju koji im je materijal ubrizgan, a na osnovu procene koju može uvideti samo plastični hirug, pristupićemo ubrizgavanjem injekcije kortikosteroida ili, u krajnjem slučaju, hirurškim putem ukloniti materijal.
Doktor je predočio da zavisi od slučaja do slučaja kojom će metodom iskusni plastični hirurg pristupiti, a da pri tom postupku vodi računa da usne nakon intervencije ostanu simetrične i lepe.
- Kada u usni postoji veštački materijal, naš se organizam prirodno "bori" protiv stranog tela i počinje oko njega da stvara jednu opnu u vidu ožiljka, debljina tog ožiljka zavisiće od pacijenta do pacijenta. Ukoliko se formira deblje fibromi vezivnog tkiva, usne će izgledati neprirodno, a ubrizgavanjem kortikosteroida cilja se upravo na tkivo. Dakle, injekcija neće uticati na sam materijal, već na taj ožiljak koji će se nakon ubrizgavanja delimično do potpuno umanjiti - objasnio je doktor.
Ipak, kako navodi doktor Drago, kao i kod svake intervencije, postoje rizici. U ovom slučaju, kako se topi neželjeni deo tkiva, tako se može zahvatiti i zdravo, ali uz dobro izabranog plastičnog i rekonstruktivnog hirurga, rizici se svode na minimum.
- Ovaj metod spada u neinvazivni, radi se pod lokalnom anestezijom, ambulantno, i pacijent se odmah nakon intervencije može vratiti svakodnevnim aktivnostima. Mogući su blagi otoci i modrice na mestima uboda koje brzo nestaju, a efekat je vidljiv nakon nedelju, pa i do mesec dana.
Pitali smo doktora u kojim slučajevima je neophodna hirurška intervencija i kako izgleda proces.
- Individualno je. Nekada je neophodno primenuti taj invazivni metod jer ne postoji drugi način. Bitno je napomenuti da sve navedene intervencije može raditi isključivo i samo estetski, odnosno rekonstruktivni hirurg kako bi se rizici sveli na minimum. Hirurški zahvat se može raditi u lokalnoj anesteziji (obično onoj koju primenjuju stomatolozi) kako bi utrnuo željeni deo, a u nekim slučajevima i pod opštom anestezijom. Napravi se rez između suvog i vlažnog dela usne i izvadi se neželjeni materijal. Takođe je važno napomenuti da se nikada u potpunosti ne može ukloniti sav materijal iz usne. Rezulati zahvata su gotovo odmah vidljivi, a konci su prisutni do sedam dana.
I u ovom slučaju mogući su blagi otoci, a kako doktor kaže, ožiljci se nakon zarastanja gotovo i ne vide. Doktor ističe da nakon dobro obavljene intervencije, većina pacijenata bude zadovoljna izgledom usana i nema potrebe za dodatnim ubrizgavanjem hijaluronske kiseline, ali ukoliko žele, nije kontraindikovano, i nakon nekog vremena mogu poraditi na volumenu ponovo, ali, kako kaže dr Malešević, neka to bude hijaluronski filer koji će ubrizgati estetski hirurg koji ima adekvatno znaje i iskustvo u odabiru materijala i načinu ubrizgavanja.
Video: Mislite da srpske starlete obožavaju silikone? Pogledajte njihovi bugarsku koleginicu i ova usta!
(Telegraf.rs)
Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JO
Doneo bi zakon da nijedna ne sme da skine one viršle ispod nosa. Ceo život da im bude majmunsko dupe na licu.
Podelite komentar
Laky
Ma vi doktori plasticari ste najjaci. Samo derite razne budale.
Podelite komentar