Sve što ste želeli da znate o laserskoj epilaciji: Evo da li dlačice zaista nestaju zauvek

  • 4

Neželjene dlačice uvek su bile veliki problem za žene koje mesečno ulažu veliki trud i novac da bi ih se rešile. Tradicionalne metode poput brijanja i depiliriranja su i dalje najpopularnije, a u poslednje vreme pojavila se još jedna i, čini se, sve popularnija opcija - laserska epilacija.

Iako se godinama uspešno obavlja u kozmetičkim salonima i dermatološkim klinikama, laserska epilacija podrazumeva trajno uništavanje korena dlake nakon nekoliko tretmana, a u najgorem slučaju 80 odsto manje dlačica. Laserska epilacija znači emitovanje vrele energije koja penetrira do korena vaše dlačice i uništava folikul. Moderni aparati su prilagođeni svim tipovima kože, a nakon samo četiri do pet tretmana neželjene dlačice sigurno se neće vraćati neko vreme, a možda i zauvek.

- Laserska epilacija se ubraja u najčešće izvođene nehiruške estetske procedure i spada u niskoinvanzivne i relativno bezbolne estetske zahvate. Gotovo je podjednako zastupljena među muškom i ženskom populacijom - kaže za "Telegraf" specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije dr Zorica Mrvaljević.

Kako kaže, ovom metodom se mogu tretirati neželjene dlačice na gotovo svim površinama na telu, odnosno licu, ekstremitetima, grudnom košu, kao i genitalnoj regiji.

- Kod osetljivih regija na telu treba biti obazriv u smislu jačine energije koja se primenjuje, kao i vremena ekspozicije - nastavlja.

Ono što je najvažnije jeste da ovo radi dobro edukovani kadar, tačničje lekari, medicinske sestre ili estetičari u zavisnosti koja se generacija lasera koristi.

Laserska epilacija foto: printscreen/youtube/Refinery29

Laserskoj epilaciji ne smeju da se podvrgavaju pacijenti sa autoimunim oboljenjima koji imaju, na primer vitiligo ili neke druge promene na koži. Oni koji pak, jesu nakon svakog tretmana (period između tretmana je 5 nedelja, a možda i kraće) treba da vode računa da se ne izlažu previše sunčevim zracima.

- Učinkovitost laserske tehnologije zavisi od boje, debljine dlačica, kao i dubine korena, odnosno regije koja se stretira. Shodno tome određuje se potreban broj tretmana. Najčešći broj ponavljanja je od tri do pet, ali to zavisi od pomenutih faktora. Bitno je naglasiti da se laserskom epilacijom može postići značajna redukcija do potpuna eliminacija neželjenih dlačica na telu.

Laser je efikasan samo dok dlaka aktivno raste, što znači da je pre tretmana ne smete čupati iz korena već brijati.

- Bolnost procedure je zanemarljiva, a nove generacije lasera imaju dobro hlađenje, što metodu čini konfornom, bez osećaja peckanja, crvenila na koži i mogućih pigmentacija.

Sada su se pojavili i kućni IPL epilatori koji rade na bazi pulsirajuće svetlosti uz pomoć kojih možete sami kod kuće odraditi nekoliko tretmana. Uprkos visokoj ceni aparata mnoge oduševljava ideja da će u udobnosti svoga doma moći zauvek da se reše neželjenih dlačica, a uvek postoji trunka sumnje – koliko je to bezbedno?

- Moja preporuka je odaberete ordinacije koje rade sa profesionalnim laserima i dobro edukovanim kadrom jer ćete tako zapravo uštedeti vreme i novac.

Laserska epilacija foto: printscreen/youtube/Refinery29

Dužina tretmana zavisi od oblasti koju tretirate, jačine dlake i hormonskog statusa. Za noge je potrebno desetak minuta, a za lice do minut i po. Svakim tretmanom trajno uklanjate 20 odsto dlačica.

A koliko to košta?

Zavisno od regije i načina na koji želite da se tretirate. U salonima se cene kreću od 20 evra za nausnice do 250 evra za noge po jednom tretmanu. Četiri do pet tretmana je dovoljno da epilacija urodi plodom. S druge strane, tu su i kućni IPL aparati različitih koji imaju sličan efekat i rade na ograničenom broju svetlosnih impulsa (dužina trajanja oko pet godina) i koštaju oko 600 evra.

- Aparati kojima se postiže efikasna epilacija bez neželjenih propratnih efekata su skupi, što utiče na cenu usluge za razliku od slabih IPL tehnologija sa kojima je učinkovitost slaba. Zahtevaju veliki broj tretmana i česte su iritacije na koži tretirane regije. Na tržištu postoje različiti tipovi aparata kojima se obavlja epilacija, pa stoga i raznolikost u cenama - zaključuje dr Zorica Mrvaljević u razgovoru za "Telegraf".

(T.T./Telegraf.rs)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sj

    29. jul 2019 | 15:04

    Znam ljude koji imaju mnogo novca ,milioneri su.. idu na klasicnu depilaciju..toliko o laserima .hvala

  • Jasna

    29. jul 2019 | 17:18

    In epil centar u pozeskoj ulici Radila sam i svarno posle treceg puta mi je vec prestso rast Sve pohvale za lasersku epilaciju

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA