Za zdrava i lepa stopala: 10 prirodnih lekova protiv gljivica na stopalima

 ≫ 
  • 1

Toplo vreme izmamilo je mnoge da pokažu svoja stopala u sandalama i papučama, ali pored ispucale kože, uraslih noktiju i žuljeva, vaša stopala mogu da izgledaju ružno jer nisu sasvim zdrava ako imate probleme sa gljivicama.

Zdravlje stopala moguće je očuvati snažnim prirodnim proizvodima koje neretko već imate kod kuće i koji će uspešno delovati preventivno, suzbiti i zalečiti gljivične infekcije stopala.

Probiotici

Lekovi, apoteka probiotik može da vam pomogne u borbi protiv gljivica na stopalima. Foto: Shutterstock

Neravnoteža zdrave mikroflore u organizmu može podstaći razmnožavanje gljivica.  Tokom lečenja, preporučljivo je ishranu dopuniti probiotičkim kulturama jer korisne crevne bakterije ometaju rast i širenje parazitskih gljivica i drugih mikroba. Takođe, laktobacili – bakterije koje su sastavni deo većine probiotika – deluju toksično na kandidu. Poželjno je izbegavati proizvode sa šećerom (voćne jogurte) i aditivima.

Čaj

Obični čaj, bilo koja vrsta domaćeg čaja, sadrži taninsku kiselinu koja neće direktno uticati na gljivice, ali će i isušiti znojna stopala.  U lavor sipajte litar vrele vode i potopite pet vrećica čaja na 5 minuta. Pričekajte da se kupka za noge ohladi do ugodne temperature pa uronite stopala na pola sata.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće možete koristiti lokalno i oralno. Svako jutro možete u čaši vode otopiti dve kašike organskog jabukovog sirćeta sa kašičicom meda i popiti pre doručka. Možete napraviti i lekovitu kupku za stopala od kvalitetnog jabukobog sirćeta. Pomešajte u lavoru 1 litar vrele vode s pola šoljice sirćeta i pustite da se ohladi do ugodne temperature. Uronite noge u kupku na barem pola sata i ponavljajte postupak dva puta dnevno.

Limunov sok

limun Limun je odličan za borbu protiv gljivica na stopalima. Foto: Pixabay.com

Limunska kiselina, sa svojim antiseptičnim i antifungalnim svojstvima, pomoći će u zaustavljanju širenja infekcije. Nanesite sveži limunov sok na zahvaćeno područje, ostavite da deluje oko pola sata i isperite toplom vodom. Ponovite nekoliko puta dnevno. Drugi oblik primene je pomešati u jednakoj razmeri limunov sok i maslinovo ulja i masirati stopala.  Ulje će omekšati kožu, a sok kontrolisati gljivičnu aktivnost. Čaša tople limunade savršeni je način za početak dana, vrlo je blagotvornog učinka na čitavo telo, naročito imate naviku da je redovno konzumirate.

Eterično ulje lavande

Protivgljivična svojstva lavande pomoći će blažim slučajevima atletskog stopala. Nanesite svako veče pre spavanja nekoliko kapi lavandinog ulja na nokte i stopala te pustite da se upije tokom noći. Za bolji učinak možete navući čiste pamučne čarape.  Nastavite s primenom ulja, nekoliko nedelja nakon što simptomi nestanu, kako biste sprečili povratak infekcije.

Eterično ulje pomorandže

Pomorandžino ulje je još jedno sredstvo antifungalnog delovanja koje možete svakodnevno primenjivati na noktima i okolnoj koži za borbu protiv onihomikoze. Neka se preko površine noktiju upija barem sat vremena. Za masažu inficiranih područja na stopalima, razredite ga s maslinovim uljem, u jednakim razmerama. Ulje pomorandže, kao i ostala citrusna ulja, može izazvati alergijsku reakciju kod osoba s osetljivom kožom. Zato, prvo kap ulja testirajte na licu ili drugim osetljivim područjima na telu.

Eterično ulje origana

Origano Lekovita svojstva ulja origana su višestruka. Foto-ilustracija: Foter/La.Catholique

Mravinac (ili origano) biljka je snažnih protivgljivičnih svojstava. Pomešajte nekoliko kapi origanovog ulja sa kašičicom maslinovog ili drugog baznog ulja. Razmažite povrh inficiranih noktiju ili utrljajte u kožu.

Eterično ulje čajevca

Antiseptične i antifungalne karakteristike ulja čajevca izvrsno deluju na gljivične infekcije noktiju i kože stopala. Očistite nokte alkoholom i potom direktno na njih kapnite ulje čajevca i pustite da se dobro upije.  Nakon deset minuta, nežno očetkajte nokte mekom četkicom za zube. Prilikom primene na bolešću zahvaćena područja kože stopala, eterično ulje čajevca pomešajte s maslinovim ili drugim baznim uljem, u jednakom odnosu.

Kokosovo ulje

Kaprilna kiselina kokosovog ulja, jedna od srednjelančanih masnih kiselina, ima sposobnost prodiranja u ćelijski zid kandide i drugih gljivica. Bez zaštitnog zida, gljivične ćelije propadaju i infekcija nestaje.  Nanesite tanki sloj kokosovog ulja na obolela područja i ostavite najmanje petnaest minuta.  Kokosovo ulje je odlično za zdravlje kože pa nema ograničenja u učestalosti tretmana.  Jedino proverite da li ste alergični, malu količinu ulja prvo testirajte na osetljivom delu kože.

Ulje nima

Najpoznatiji lek ajurvedske medicine, biljka nim, uz mnogobrojna druga blagotvorna svojstva, delotvrona je i protiv gljivica. Pomoću vate utrljajte ulje na čista i suva stopala te pričekajte da se upije.

(Telegraf.rs/stvarukusa.rs)

Video: Gužve na putevima pred praznike: Ovako je na putu za Zlatibor

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • stvarno?

    16. jun 2019 | 07:59

    protiv gljivica samo soda bikarbona. rastvori 2 supene kashike u lavor sa vrucom vodom i ,,nakiseli ,, noge 15-20 min. ostruzi staru kozu sa peta , iseci nokte i ponovi to 3-4 puta u narednih 10 dana stopala kao nova.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA