6 zdravih namirnica koje nisu vredne brojanja kalorija
Nije tajna da nismo najveći ljubitelji brojanja kalorija, jer ima mnogo hrane koja je bogata kalorijama, ali ima divne prehrambene sastojke. Nisu sve kalorije jednake i iste, a takođe treba obratiti pažnju na vlakna, proteine i mikronutrijente kada se pridržavate zdravoj ishrani.
Konzumiranje ovih 6 namirnica, zajedno sa niskokaloričnom hranom kao što je voće, povrće i žitarice je najbolji način za pronalaženje ravnoteže u ishrani i za dobijanje svih hranjivih materija koje su vam potrebne za zdravlje.
Zapamtite, u svemu treba biti umeren!
1. Crna čokolada
Tamna čokolada nudi širok spektar pogodnosti osim ukusa - pokazalo se da poboljšava zdravlje srca, sprečava hronične bolesti, pa čak i smanjuje stres. Dok se samo jedan red tamne čokolade kreće između 150 i 170 kalorija, dobar je izvor gvožđa, magnezijuma, vlakana, bakra i mangana. Potražite tamnu čokoladu koja ima malo šećera i napravljena je od 70% ili više kakaoa. Važno je napomenuti, međutim, što je veći broj kakaoa, to je veći sadržaj kofeina, tako da možete poželeti da konzumirate čokoladu ranije u toku dana.
2. Avokado
Iako samo polovina avokada sadrži preko 100 kalorija, ministarstvo zdravlja i dalje ima dobar razlog da promoviše voće kao svakodnevnu hranu. Avokado ima dosta mononezasićenih masti koje su zdrave za srce, koje vam pomažu da budete siti, regulišu hormone i stabilizuju šećer u krvi.
Avokado ima i 20 esencijalnih hranljivih sastojaka, kao i biljne sterole koji redukuju holesterol, kako bi dodatno zaštitili zdravlje vašeg srca. Samo budite svesni - preporučuje se konzumiranje samo jedne trećine avokada svakog dana.
3. Maslinovo ulje
Maslinovo ulje je još jedan izvor zdravlja. Kao i avokado, maslinovo ulje sadrži mononezasićene masti, koje su pokazale da poboljšavaju zdravlje mozga i štite od Alchajmerove bolesti. Pokazalo se da ulje ima i antiinflamatorna svojstva i važna je komponenta mediteranske ishrane (koja je proglašena najboljom u 2019. godini).
Pobrinite se da izaberete ono visokog kvaliteta i da se odlučite za zdravo ulje prilikom kuvanja na visokoj temperaturi. Potrošnja je taman oko dve kašike dnevno.
4. Kikiriki i puter od kikirikija
Maslac od kikirikija više nije jedini puter u igri. Bademi, indijski orah i lešnik postali su sve popularniji u poslednjih nekoliko godina. Iako je lako preterati, mala šačica oraha ili kašika maslaca od oraha daje vam vlakna, proteine, omega-3 masne kiseline i mnogo teško dostupnih mikronutrijenata, poput kalijuma i vitamina E. Kada dodate šaku ovih namirnica u salatu bićete više siti i imaćete manje masnih naslaga na stomaku.
5. Banane
Banane često imaju lošu reputaciju zbog više kalorija i šećera, ali čine odličan deo uravnotežene ishrane. Često se navode kao odličan obrok posle treninga za sadržaj kalijuma, ugljenih hidrata i vlakana (plus, one su super pogodne za pakovanje u torbu za teretanu). Iako vam ne savetujemo da tokom dana od voća konzumirate samo banane, one čine odličan zalogaj ili dodatak doručku.
6. Punomasni jogurt
Potrošnja punomasnih mlečnih proizvoda je pokazala da sprečava dijabetes i gojaznost, suprotno popularnom verovanju. Pobrinite se da konzumirate malo šećera i da zadržite unos između jedne i tri porcije dnevno. Punomasni grčki jogurt je odličan izbor, jer je pun proteina.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.