Odaberite starački dom u kome je dobra atmosfera
Najčešći razlog odlaska u starački dom je taj da stara osoba više ne može da se stara sama o sebi i svojim potrebama i ne može više da živi sama. Duboka starost, pa ako je u kombinaciji sa lakšom ili težom bolešću navešće nas da se odlučimo da potražimo usluge staračkih domova, bilo da su potrebni nama, nekom nama bliskom, roditeljima, rođacima, prijateljima.
Često se dešava da sama pomisao na odlazak u starački dom kod određenih osoba izazove nelagodu, strah od odbacivanja i usamljenosti. Razmišljanje o starosti i o tome kako bismo voleli da provedemo taj deo života kod svakog od nas je različit. Provesti starost sa decom i unucima bilo bi divno ali često nije ostvarivo. Dešava se da su naša deca i unuci zauzeti toliko da nemamo sa kim da se družimo. O nekim drugim potrebama da se i ne govori. Rešenje je ozbiljno razmotriti odlazak u starački dom.
Krajnje je vreme da iskorenimo predrasude kada su starački domovi u pitanju. Savremeni starački domovi nisu tmurna mesta, gde se vodi usamljenički život i čeka poslednji dan. Naprotiv.
Lokacije gde se grade novi starački domovi su posebno prilagođene potrebama korisnika. Zgrade se postavljaju u središte parkova ili travnjaka, okružene cvetnim baštama i često u svom sklopu imaju i staklene bašte gde stanari mogu da u skladu sa svojim mogućnostima neguju cveće, ukrasno ili začinsko bilje. Uređene i osigurane staze za šetnju su dovoljno široke ali i bezbedne za da bi njima mogli da se šetaju i oni naši stari koji više nisu u stanju da se samostalno kreću pa im je potrebna pomoć, hodalica ili kolica. Pristupne rampe postoje pred svakim ulazom.
U zavisnosti od kategorije samog staračkog doma, sobe u kojima stanari domova žive, mogu biti jednokrevetne, dvokrevetne ili više krevetne. Posebna pažnja obraća se na enterijer prostorija koji se dekoriše u skladu sa ukusom i željama klijenata.
Zajedničke prostorije u kojima stanari doma borave tokom većeg dela dana su posebno osmišljene. Opremljene su udobnim nameštajem, često postoje i posebne biblioteke sa čitaonicama, opremljene svakodnevnom štampom i magazinima, kutkovi za kartanje, domino, slagalice i druge zanimljive društvene igre ili na primer pletaći kutak. U staračkim domovima novije generacije nikada nije dosadno. Rođendanske proslave sa plesom, poklonima i obaveznom tortom pa i vatrometom, obeležavanje značajnih datuma na sebi svojstvene načine, su neke od brojnih aktivnosti koje su zastupljene u staračkim domovima. Muzika oplemenjuje naš život i starija populacija to jako dobro zna. Plesne večeri, tematske večeri začinjene pesmom, probe hora, čak i karaoke, sve ovo se nalazi na repertoaru događanja u staračkim domovima.
Kada nahranimo dušu vreme je i da jedemo. Ishrana u staračkim domovima je posebno prilagođena zdravstvenom stanju svakog klijenta ponaosob. Uzimajući u obzir da su naši stari često bolesni, pravilna i prilagođena prehrana je neophodna i mnogo faktora se uzima u obzir kada se sastavljaju jelovnici koji nisu jednobrazni već uglavnom individualni. Raznovrsna ishrana i pomoć pri uzimanju hrane je jedan od osnovnih uslova koje starački domovi poštuju od samog svog osnivanja.
Čistoća je pola zdravlja, a ako se radi o održavanju lične higijene, negovatelji koji su zaposleni u staračkim domovima su tu da pomognu i da se staraju o što je moguće višem nivou telesne higijene ali i higijene garderobe i posteljine koja se koristi. Održavanje i čišćenje radnih, stambenih, društvenih i pomoćnih prostorija i sanitarnih čvorova je propisano standardima i potrebno je ispunjavati iste svakodnevno.
Zaposleno osoblje u staračkim domovima je u svom domenu visoko obučeno i edukovano. Stanari doma imaju dvadeset četvorosatnu negu negovatelja, medicinskih sestara i lekara i ostalog zaposlenog osoblja koje neprestano vodi računa o svim potrebama svojih stanara. Potrebno je da se shvati – u staračkim domovima se ne boravi već živi, samim tim život treba da bude što kvalitetniji, ispunjen dobrim raspoloženjem, pažnjom i udobnošću. S obzirom da će se neki naš deka ili baka u staračkom domu naći u društvu svojih vršnjaka, uz dobru asistenciju socijalno okruženje će ubrzo prerasti svoj primarni oblik i oformiće se jedna toplinom ispunjena zajednica koja će poprimiti porodične kvalitete u uzajamnom raumevanju, podršci, druženju, zajedničkim aktivnostima, pomoći i saradnji ali i u poverenju i bliskosti.
Pozne godine traže mir pa su starački domovi prave male oaze mira u kome naši najstariji članovi nalaze sve ono što im je potrebno. Sajt mirandre.com nam nudi na uvid mnoogobrojne staračke domove među kojima sigurno možemo pronaći onaj pravi koji ćemo odabrati za svog najstarijeg člana porodice. Sve neophodne informacije koje tražimo na raspolaganju su nam. Izloženo je i obilje fotografija koje će i našim starima biti interesantne i pomoći da se lakše odluče. Sajt mirandre.com pruža nam jednu širu, celovitiju sliku staračkih domova, sa svim elementima koji su nam neophodni da se lakše odlučimo.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.