Vreme čitanja: oko 2 min.

Lana je kupila najjeftiniji toalet-papir, a onda je shvatila da je u velikoj opasnosti

Vreme čitanja: oko 2 min.

Beograđanka Lana se pre nekoliko dana pohvalila na poznatom srpskom forumu kako je kupila veliko pakovanje toalet-papira za male pare, želeći da s drugima podeli svoje iskustvo i da im udeli dobar savet o kupovini

  • 9
Devojka mobilni telefon Foto: Shutterstock

Umesto da oduševi ostale članove, naišla je na niz upozorenja, zbog kojih je shvatila da dovodi sebe i svoje najmilije u opasnost.

Njen upit i odgovori koji su se nizali naterali su nas da istražimo da li je sve napisano zaista istina. Reč je o tome da je Lana kupila toalet-papir za sitne pare, a budući da ga koristi svakodnevno, mislila je da će napraviti dobru uštedu na mesečnom nivou. Međutim, članovi foruma su joj napisali da je silno pogrešila - papir koji je kupila je samo može baciti u trošak i zdravstvene probleme.

Radi se o tome da su lokalni, sitni proizvođači, novi na tržištu, počeli da uvoze ultrajeftin toalet-papir iz Turske, čiji je sastav upitan, a kada te rolne dođu u Srbiju, oni ih pakuju u nove ambalaže i pišu da su napravljeni u našoj zemlji.

Ti papiri su najčešće reciklirani, što znači da sadrže razne hemikalije koje svakodnevnom upotrebom mogu izazvati iritacije i alergije intimnih delova tela. Tako da vi kupovinom jeftinog papira u stvari sebe dovodite u ozbiljan problem - rizikujete da dobijete alergiju ili fisuru, što povlači odlazak doktoru, kupovine raznih krema i lekova kako biste zalečili problem.

Nažalost, još gore je što svakodnevnim unosom raznih hemikalija, one se u našem telu talože i prave probleme "na duge staze" - blokiraju rad važnih organa, čak mogu da izazovu i teža oboljenja.

Upravo zato je veoma bitno da kupujete toalet-papir od renomiranih proizvođača, onih kojima godinama verujete, a koji su zadovoljili razne svetske standarde i koji prate i kontrolišu svaki korak proizvodnje. Npr. kada vidite da proizvođač poseduje IFS sertifikat, možete biti sigurni da proizvod sme da se koristi u kuhinji i u dodiru sa namirnicama, a to vam govori i da je reč o brendu koji je decenijama ulagao u tehnologije i procese proizvodnje. Proizvođači koji su na tržištu par meseci ne mogu biti nosioci ovih sertifikata koji zahtevaju rigorozna praćenja procesa.

Zato kad birate toalet-papir, treba da pročitate sastav i uzmete onaj koji je od 100 odsto celuloze, bez ijednog udela recikliranog papira. Najbolje je da izaberete nebeljeni papir, koji je u prirodnoj boji drveta, jer je on najbezbedniji. Svakako, bilo koji papir od proizvođača koji je godinama na tržištu i veliki je izvoznik - siguran je izbor, jer da bi opstao tolike godine bilo je potrebno da se iznova dokazuje svojim kvalitetom.

(Telegraf.rs/PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jbvv

    16. septembar 2023 | 10:20

    Zasto onda drzava dozvoljava uvoz i distribuciju ? Mozda nema kontrole nigde? A sta ako damo pare na najskuplji proizvod a on je ustvari obojen i istog kvaliteta kao najjeftiniji ? To je onda jos opasnije jer se na njega nece posumnjati ? Da li kontrola proizvoda u Srbiji postoji? Mislim da ne... dakle, opsani jeftini reciklirani ili opaani preskupi obojeni reciklirani na kome pise da nije ....

  • Tt

    16. septembar 2023 | 10:09

    Pravo pitanje je, da ako je istina da je jeftini taoletni papir zaista zdravstveno nebezbedan, mogao da prodje granicu i nadje se u maloprodaji. Ukoliko je sve regularno onda bi upozorenje o zdravstvenoj neispravnosti putem medija moglo da potiče od proizvodjača tzv brendiranih skupih proizvodjaća i distributera ovih proizvoda. Potrebno je objašnjenje!

  • Renata

    16. septembar 2023 | 10:30

    A Jugoinspekt? Je l kontrolisao kvalitet?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA