"I virtualno je vitalno": Radost života u zrelom dobu i podrška aktivnom starenju
Virtualna mreža je uspešno okupila i uvezala dnevne centre, domove za starija lica i ostale organizacije koje se bave poboljšanjem i očuvanjem dostojanstvenog životnog integriteta starijih lica u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.
Putem kreirane Zum platforme, razmenjena su iskustva, znanja, veštine ali i specifični načini i pristupi u radu sa starijim licima u sve 3 projektom obuhvaćene zemlje, te je na ovaj način poboljšana međusobna regionalna saradnja i koordinacija svih aktera projekta, kroz zajedničko druženje korisnika centara i svakodnevnu podršku aktivnom starenju.
Kroz projekat, obezbeđena je i nabavka potrebnih materijala za kreativne radionice, osigurani su pristupi virtualnoj mreži obezbeđivanjem digitalnih uređaja u svim uključenim centrima, te kreiran konstanstan lanac podrške za održavanje i nesmetano praćenje sesija o aktivnom starenju kroz volontersku mrežu pomoći starijim osobama pri rukovanju digitalnim alatima. 60 volontera je obučeno s ciljem osiguravanja i očuvanja kvalitetne mreže za pomoć licima u potrebi.
Mreža "I Virtualno je vitalno" zbog svojih pozitivnih efekata na aktivno starenje mora postati održiva
Svim osobama treće životne dobi ma gde se one nalazile, bilo da su do sada bili aktivni učesnici radionica ili ne, osigurana je trajna dostupnost širokog spektra sesija, tačnije kreativnih radionica, savetovanja i preventivno-korektivne gimnastike postavljanjem sadržaja na Youtube kanal "I Virtualno je vitalno".Ovim projektom i njegovom završnom konferencijom takođe je javno predstavljen i regionalni koncept mobilne nege i podrške licima u potrebi, kroz kreiranje studija koje analiziraju postojeće strukture, te su u tu svrhu doneti zajednički zaključci i preporuke. Pokrenuti su dijalozi o postojećim politikama s ciljem promovisanja i priznavanja profesije negovatelja u zdravstvenom sistemu, što je dodatno osnaženo sveobuhvatnom obukom negovatelja u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji, vođenoj po austrijskom modelu mobilne nege i podrške a što je rezultiralo sa 24 obučena negovatelja.
Partneri i pridruženi partneri na projektu na ovaj su način stekli potrebna znanja, veštine i kompetencije za dalji rad na održivosti virtualne mreže ali i u izuzetno važnom segmentu zagovaranja politika za poboljšanje i jačanje zdravstvenih sistema kako bi pozitivni efekti i postignuti benefiti, u što većoj meri bili održivi i nadalje vidljivi u praksi.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.