Kaladijum je južnoamerička biljka lukovica sa dugotrajnim lišćem. Popularna je kao kućna biljka ili za uređenje dvorišta. Takođe je poznata pod nazivom slonove uši i anđeoska krila, a zbog zanimljivih šarenih listova velo je tražena sobna biljka.
Može biti različitih boja, uključujući crvenu, ružičastu i belu, što je čini atraktivnim dodatkom prilikom uređenja dvorišta i omiljenom među pasioniranim ljubiteljima biljaka. Kaladijumi dobro rastu i pri slabom osvetljenju, a ponekad mogu dati zanimljive cvetove slične cvetovima kala.
Kako navodi sajt "Dengarden" koji se bavi negom, rastom i karakteristikama biljnog sveta, svi delovi kaladijuma smatraju se toksičnim za ljude i životinje, posebno dvobojni kaladijumi. Kod ljudi, nakon gutanja nekog dela ove biljke, može nastati bolno peckanje i oticanje usta, jezika, usana i grla, otežano disanje, govor i gutanje, a moguće je i blokiranje disajnih puteva.
Kada su u pitanju kućni ljubimci, posebno mačke i psi, takođe mogu imate tegobe u vidu mučnine, povraćanje, teturanje, drhtanja glave, slinjenja i otežanog disanja.
Ukoliko imate ovu i njoj slične biljke, nemojte paničiti i odmah posezati za tim da ih se rešite, ali oprez nije naodmet. Držite ih na mestima podalje od dece i kućnih ljubimaca.
I, svakako imajet na umu da opasnost od otrovnih biljaka u većini slučajeva nije neposredna. To znači da, ako je ne trljate rukama, ako biljka ne ispušta sokove i ako je niste stavili u usta, onda vam ne može naškoditi.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gorča 🦔
Ako je ukrasna biljka onda je ne treba koristiti za salatu,ima ukusnijih od nje.
Podelite komentar
Marijana
Ubedljivo najlepsa sobna biljka.Vrlo je laka za negovanje i ne zahteva dodatnu paznju.U jesen kada se listovi osuse , izvade se lukovice.Umotam ih u novinu i cuvam na tanom mestu.Sadi su martu.Vrlo brzo se razmnozava od jedne lukovice stvaraju se po nekoliko mladih.
Podelite komentar