Sobne biljke: Ključni uslovi za negu ljiljana mira da bude srećan i zdrav

 
  • 0

Ljiljan mira (spatifilum) je popularna sobna biljka koja ima mnoga korisna svojstva. Biljka može pomoći u filtriranju vazduha u zatvorenom prostoru i povećanju nivoa vlažnosti u kući.

Ovo je biljka koja se lako uzgaja i neguje, voli „prozor okrenut prema istoku“ i tople temperature. Ljiljani mira su idelan izbor za vašu prvu kućnu biljku, ali i odličan poklon za ljubitelje ovakvih dekoracija za životni prostor.

Ne samo što će uneti intenzivnu zelenu boju u vaš prostor, već mogu da imaju važnu ulogu prečišćivača vazduha jer apsorbuje spore plesni i alergene iz vazduha.

Ljiljan mira ima sjajne listove i fantastično čistobele cvetove oblika lopatice. U divljini, mirni ljiljani se nalaze na šumskom tlu, što znači da vole prošaranu sunčevu svetlost i senku.

Kako navodi "Express", ključni faktori za srećan rast i negu mirnog ljiljana je dovoljno sunčeve svetlosti i konstantna vlaga.

Pošto najbolje rastu u delimičnoj senci, vodite računa da ljiljani nisu na previše senovitom mestu, jer možda neće ni cvetati. Mirni ljiljani preferiraju temperature iznad 21°C, pa ih držite dalje od promaja i prozora, posebno u hladnijim mesecima. Biljku treba presađivati svake godine u proleće da bi uspela. Presađivanje je odlično za zdravlje ljiljana.

Pre presađivanja biljke, uverite se da je koren u potpunosti ispunio saksiju u kojoj je bio. Takođe je važno da redovno orezujete ljiljane mira jer će to omogućiti biljci da proizvede više cveća. Mirni ljiljani proizvode svoje cvetove na peteljkama koje izrastaju od podnožja biljke.

Jednom kada je stabljika napravila jedan cvet, više ga neće stvarati - nakon što cvet izbledi, stabljika će na kraju postati smeđe boje i uvenuti. Orezivanje ljiljana mira treba obaviti u podnožju biljke, i to što bliže dnu. To će stvoriti prostor za nove stabljike.

Često mislimo da sobne biljke treba obilno da zalivamo, ali je zapravo najbolje dozvoliti da se zemlja potpuno osuši pre nego što ga ponovo zalijete. Visok nivo vlažnosti se tada može održavati redovnim osvežavanjem biljkei iz raspršivača sa pumpicom.

Alternativno, poslužavnik ili tacna sa vlažnim šljunkom ispod saksije može takođe pomoći u povećanju nivoa vlažnosti.

(Telegraf.rs)

Video: Đukić Dejanović: Blokada škola ne postoji u zakonu, otkazi nisu rešenje, već dijalog

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA