Načinom držanja tela šaljete poruku ljudima oko sebe: Proverite kako vas drugi vide
Stručnjaci za govor tela objasnili su uobičajene vrste držanja i otkrili poruke koje svaka poza šalje drugim ljudima o našoj ličnosti.
Stručnjak za govor tela Inbal Honigman i terapeutkinja Džuli Dženings otkrili su najčešće stavove i šta oni govore drugim ljudima o našim osobinama.
Uspravno stajanje: Jaki ste i sposobni
Prema Inbalu, stajanje ispravljenih leđa i zabačenih ramena ukazuje na to da je osoba samouverena i moćna, zbog čega se drugim ljudima čini pristupačnijom i iskrenijom.
- U smislu govora tela, ako je vaše držanje uspravno i otvoreno, ostavljate utisak da ste moćni i izgledate vredni poverenja zbog načina na koji se držite - rekao je.
Džuli je dodala da je poza moći najzdravija od svih položaja i savetuje vežbanje te poze kad god je to moguće kako biste izbegli bolove u leđima i lošu cirkulaciju.
- Vaša kičma ima tri prirodne krive - na vratu, u srednjem i donjem delu leđa, a vežbanje ispravnog držanja treba zadržati te krive, a ne povećati ih - istakla je.
Pogrbljeno držanje: Nezainteresirani ste i zabrinuti
Pogrbljeno držanje može biti shvaćeno kao slabost, a i čini vas manje privlačnim drugim ljudima, jer pretpostavljaju da ste nervozni ili da vam je dosadno.
- U smislu govora tela, spuštena ramena poručuju da ste zatvoreni, a to ostavlja utisak da ste uplašeni i napeti - rekao je Inbal.
- Zbog toga izgledate kao da niste zainteresovani za ljude oko sebe, a retko kome je to privlačno. Kada prvi put sretnete nepoznate ljude, odajete utisak zabrinutosti i napetosti, jer pognuta ramena izgledaju kao da nosite težinu sveta na svojim plećima - nastavlja.
- Pogrbljeno držanje je uobičajeno poznato kao "Kyphosis poza". Ovaj poseban položaj odnosi se na preteranu zakrivljenost gornjeg dela leđa, a ramena su zaobljena i pogrbljena prema napred - dodaje Džuli.
- Ovaj položaj držanja će dovesti do velikog opterećenja kičme, doprineti bolovima u vratu i leđima - kaže.
Pognuto držanje: Pažljivi, ali bez samopouzdanja
Pognuto držanje, koje uključuje naginjanje napred dok sa nekim razgovarate, ukazuje na to da je čovek pažljiv i da dobro sluša.
- Nagnuti se napred je nešto što prirodno radimo kad se fokusiramo na nekoga ili možda pažljivo slušamo tihog govornika - kaže Inbal.
- To je poza pažljivosti, ali izgleda čudno kad je trajna - rekla je Džuli i objasnila da "ovo držanje pokazuje osobi s kojom ste da je vaš fokus na njoj, ali i da nemate baš dovoljno samopouzdanja".
- Ovo je loš položaj i ljudi koji ga često zauzimaju mogu imati česte bolove u vratu, leđima i ramenima, a u nekim slučajevima može čak uzrokovati i pogoršanje stanja kičme, što dovodi do daljih ozbiljnih zdravstvenih problema - rekla je za Daily Mail.
Stav izbegavanja: Niko ne ulazi u vaš lični prostor
Oni koji praktikuju držanje izbegavanja mogli bi da izgledaju kao da ne žele komunikaciju uopšte, a taj stav podstiče ljude oko vas da se osećaju neprihvaćeno.
- Ovo držanje prolazniku izgleda nekulturno, a vaša neverbalna komunikacija ljudima poručuje: "Radije bih bio bilo gde nego ovde", čak i ako to nije vaša namera - kaže Inbal.
- Uobičajeno poznata kao "ravna leđa ili skoliotično držanje, ovaj položaj se odnosi na izravnavanje donjeg dela leđa i lagano rotiranje. Kada se donji deo leđa spljošti i okreće, izgubićete krivu liniju u kičmi - objašnjava Džuli.
Obrambeni stav: Odustali ste
- Defenzivno držanje je gotovo savršeni prikaz "odustajanja"- rekao je Inbal.
- U smislu govora tela, ovo je najodbrambeniji položaj, ceo gornji deo tela počinje da se uvija u zaštitničku, detinjastu figuru. Našim visokotehnološkim životima vladaju ekrani, a odbrambeno držanje obično je uzrokovano time što ste satima dnevno nadvijeni nad vašim telefonima, kompjuterima i tabletima - rekao je.
Džuli dodaje da se "odbrambenim položajem obično naziva držanjem glave napred", odnosno položaj kad vam je vrat nagnut prema napred, a glava visi ispred ramena umesto da se odmara iznad njih.
- Ovakvo držanje će stvoriti veliki pritisak na kičmu i vrat, što može dovesti do umora. Uz lošu cirkulaciju, koju podstiče, mišići i zglobovi se lakše oštećuju i manja je verovatnoća da će se to ispraviti - dodaje Džuli.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.