Baštensko cveće koje se sadi u maju: Pleni lepotom i krasiće vaše dvorište do prvih mrazeva
Ukoliko ovog proleća još niste posadili cveće, trebalo bi da znate da postoje vrste koje možete da posadite u maju, a koje će vašu baštu krasiti sve do prvih mrazeva.
Reč je o gladiolama i dalijama.
Gladiole
Gladiole su cvet čiju je lukovicu najbolje posaditi u prvoj polovini maja, kako bi u julu cvetale.
Lukovice se sade na dubini od od 10 do 20 centimetara, a razmak između zasada bi trebalo da bude po 10 centimetara.
Ovaj cvet najviše voli peskovito zemljište i mnogo sunca, pa je zato podesan za sunčanu stranu bašte. Ima bujne listove, a potrebno mu je od 70 do 100 dana da procveta.
Pravilna nega gladiola
Gladiola traži vodu, pa je zalivajte redovno tokom rasta i vodite računa da zemlja u kojoj je zasađena uvek ima dovoljno vlage.
Pravilna nega podrazumeva i prihranu. S njom počinjete kada vidite da im se pomaljaju prvi vrhovi i pupoljci.
Ako pravilno negujete ovu biljku, lukovicu možete da koristite više godina, ali je samo nemojte preko zime ostavljati u zemlji. Izvadite je i očistite, četiri do šet nedelja posle cvetanja.
Isecite listove na oko 2,5 santimetra, a lukovice ostavite nedelju dana da se osuše. Posle sušenja četkom možete da uklonite preostalu zemlju.
Preko zime lukovice ovog cveta čuvajte na suvom, tamnom i prohladnom mestu do sledećeg maja.
Dalije
Cvetaju od sredine leta pa sve do prvih mrazeva.
Ako hoćete da u bašti imate cveće kada skoro niko drugi nema, odlučite se za dalije. Vaša bašta će se s njima šareneti do najkasnije jeseni.
Dalija voli da bude posađena u toplije tlo, pa je zato maj, a posebno topliji deo ovog meseca idealan za nju.
Ovaj cvet bi trebalo saditi kada je temperatura tla 15 do 16 stepeni Celzijusa.
Dalije vole sunčana mesta. Lepše i više će cvetati ako su izložene direktnoj sunčevoj svetlosti šest do osam sati dnevno. Posebno im godi jutarnje sunce, a vodite računa da mesto na koje ih zasađujete ne bude vetrovito.
Ako imate zemljište koje nije rastresito, dodajte u njega malo peska, tresetnice ili pregorelog stajskog đubriva zbog bolje drenaže. Dalija voli rastresitije zemljište.
Lukovice sadite u leju u razmaku od 20 do 30 centimetara.
Daliju bi trebalo da zasadite u rupu koja je malo veća od lukovice, a poželjno je da u nju, kada je napravite, dodate malo komposta, tresetnice, a najbolje je ako sipate i pregršt koštanog brašna.
Kada sadite daliju ne koristite nikakvo veštačko đubrivo.
Poneki zeleni izdanak je dobar znak da će biljka bolje napredovati.
Posadite celu lukovicu sa pupoljcima izrastaka ili okcima, okrenutim gore, na dubini od 15 do 20 centimetara. Krunica bi trebalo da bude odmah iza nivoa tla.
Nega, prihrana i čuvanje
Dalije obavezno prihranjujte najmanje jednom mesečno vodorastvorljivim đubrivima za cvetanje.
Izbegavajte đubriva sa povećanim sadržajem azota, jer će tada biljke imati bujnu zelenu masu ali malo cvetova.
Umereno ih zalivajte, a posebno obratite pažnju u toku letnjih sušnih meseci. Rezanje cvetova za vazu i odstranjivanje precvetalih cvetova dodatno stimulišu formiranje novih pupoljaka.
U jesen, kada mraz dovede do tamnjenja listova, dalije odsecite na pet do 10 santimetara od zemlje. Pažljivo iskopajte lukovice. Ostavite ih da se prosuše nekoliko dana.
Kada se osuše, odstranite svu zemlju i skratite stabljike na dva do pet centimetara. Složite ih u mrežaste gajbice tako da ih okrenete naglavačke.
Držite ih na temperaturi sedam do 10 stepeni Celzijusa i povremeno u toku zime proveravajte da li su se presušile ili je počelo da se razvija korenje.
Ako su presuve lagano ih poprskajte vodom, a ako je korenje počelo da se razvija slobodno ga odsecite.
(Telegraf.rs)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.