Danas je poseban dan posvećen misterioznom broju Pi: Zabavite se i započnite nešto novo
Svakog 14. marta širom sveta okupljaju se članovi porodica i prijatelji kako bi obeležili Dan Pi, praznik posvećen broju sa beskonačno decimala.
Šta je tačno Pi?
Kratki odgovor je odnos obima i prečnika kruga - rezultat je uvek približno 3,14 ili Pi broj. Fizičar Lari Šav zaključio je da ovaj zagonetni broj zaslužuje svoj praznik - Dan Pi, odabirom 14. marta kako bi predstavljao prve tri cifre Pi i zato što na taj dan rođen Ajnštajn. (Ajnštajn nije otkrio Pi, ali zaslužan je za neke matematičke konstante). Prvo izračunavanje Pi izvršio je poznati grčki matematičar Arhimed iz Sirakuze (287–212. p.n.e.).
Pi je neverovatno zanimljiv broj - i ima puno drugih činjenica koje možete otkriti dok slavite ovaj dan.
Ali zašto imamo poseban dan proslave za određeni broj, zašto slavimo praznik za broj koji niko potpuno ne razume? Pi zapravo ima beskonačno mnogo cifara i govori o misterijama koje ljudski um tek treba da otkrije. Takođe ovo bi mogao biti sasvim regularan izgovor za pravljenje pita i kolača (kružnog oblika), a svaki izgovor za desert je dobar, bio on i matematički.
Bilo kako bilo, postoji nekoliko zabavnih načina da proslavimo Dan Pi.
Uradite nešto iracionalno
Pi je iracionalan broj, pa u skladu sa njim uradite i vi danas nešto iracionalno što će vam popraviti raspoloženje.
Pogledajte avanturistički film
Zaboravite matematiku i idite na drugačiju formu gledajući Life of Pi, nagrađivani film zasnovan na knjizi o mladiću koji je preživeo katastrofu na moru samo da bi bio bačen u epsku avanturu sa još jednim preživelim - zastrašujućim bengalskim tigrom. Savršen je za multigeneracijsku zabavu povodom Dana Pi, jer u ovoj priči postoji nešto što će izazvati reakciju kod ljudi svih starosnih grupa.
Igrajte igru „Pi toss“
Postojanje Pi i procena njegove vrednosti otkriveni su vekovima pre računara, ali kako? Jedan od načina bio je putem tehnike nazvane Buffon's Needles koja uključuje bacanje čačkalica. Naučite ovu igru.
Pošaljite kodirano pismo Pilish
Postoji čitav jezik napravljen od broja Pi, nazvan „Pilish“. U ovom jeziku, dužina reči se podudara sa brojevima kako je napisano u nizu cifara u Pi. Naučite kako da pišete u ovom elegantnom, ali neuhvatljivom stilu.
Poslužite picu
Možete biti kreativni i napraviti picu ili pitu koja simboliše današnji dan. Pustite mašti na volju i napravite mini pice kojima možete računati obime ili ostale matematičke funkcije vezane za kružni oblik. Ukoliko niste ljubitelji pica, možete napraviti bilo koju vrstu okrugle pite ili kolačića.
Izazovite svoje prijatelje sa Pi informacijama
Da li ste znali da su velike piramide u Gizi zapravo izgrađene na principima Pi? Ili, da postoji kolonjska voda koja se zove Pi i koja se na tržištu prodaje u svrhu povećanja vaše inteligencije? Sada znate!
Zabavljajte se na konstruktivan i inspirativan način, ovaj dan je posvećen ljubiteljima znanja i zanimljive matematike.
Ako ste skloni misticizmu, započnite danas nešto što biste voleli da traje beskrajno dugo - usvojite neku novu korisnu naviku, oprobajte se u novoj veštini koju ste oduvek želeli da savladate, napravite prvi korak ka osobi koja vam se dopada...
I verujte da će sve što danas započnete trajati beskonačno!
(Telegraf.rs)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Onivolebelovino
Niste jasno objasnili vezu broja Pi i zašto se baš slavi tog dana, odnosno tog datuma. Naime, u anglosaksonskom svetu se datumi pišu tako, da se prvo piše mesec, pa zatim dan (i na kraju godina). Mart mesec je treći po redu, znači 3, a izabrani dan je 14, što zajedno predstavljaju 3,14, odnosno broj Pi.
Podelite komentar