Kako jedna šoljica kafe može da vas učini tolerantnijima
Većina nas misli da smo tolerantni i da poštujemo druge, ali do određene granice. Gde je ta granica, odlučuje sredina u kojoj smo odrastali, porodica i društvo u kom smo vaspitavani. Tolerancija podrazumeva i ličnu slobodu govora, ispovedanja religije, toleranciju prema etničkim i seksualnim manjinama...
Kada se pogleda mapa sveta, prema istraživanju National Geographic-a, najtolerantnija država na planeti nalazi se u Evropi. Lista je pravljena na osnovu toga koliko lične slobode građani uživaju, koliki je pristup zakonskim pravima, slobodi govora i religiji, društvenoj toleranciji, pogotovo prema etničkim manjinama.
Jedna od najmanjih država Evrope sa oko pola miliona stanovnika - Luksemburg na vrhu liste. Na drugom mestu nalazi se Kanada, a zatim Island, Holandija, Finska i Belgija. Urugvaj je jedina južnoamerička država na ovoj listi, piše britanski Telegraf.
Iako nismo u prvih 10 zemalja sveta po toleranciji, po kategorijama iz istraživanja, Srbija je poznata po druželjubivim stanovnicima. Tome svakako doprinosi i najbolja terapija – razgovor uz kafu.
Šta nam nosi dan...
Postoje, naravno, dani kada nas pritiskaju razne obaveze, iznervira gužva u saobraćaju, tište problemi na poslu ili kod kuće. Znamo od jutra šta nas čeka tog dana, pa se preporučuje da se probudimo malo ranije, skuvamo sebi domaću kafu i napravimo raspored obaveza. Tako ćemo ih lakše obaviti, bez stresa. Još ako ujutro imamo naporan sastanak, lakše je biti tolerantan uz šoljicu kafe. Tada su ljudi opušteniji, pada tenzija, a mi imamo više snage da razmišljamo smireno, potpuno budni. To je razlog što se važni razgovori, poslovni ili privatni uvek lakše vode uz kafu.
Da li vrsta razgovora zavisi od vrste kafe koju pijete
Toleranciju vežbamo svaki dan, od ranog jutra: ako neko od ukućana ne zatvara vrata od ormana, ostavlja pastu za zube otvorenu, ne sklanja papuče iz dnevne sobe... Dovoljna je jutarnja šoljica sveže skuvane kafe, pa da se lakše savladate i ne započinjete dan prepirkom. Mnoge žene navode da ih druženje čini srećnima, a razgovor sa drugaricama uz šoljicu kafe predstavlja zamenu za psihoterapiju. Uz šoljicu domaće, sveže skuvaneDoncafé kafe, kada vam drugarica dođe u posetu, pričaju se tajne koje ne možete da podelite ni sa kim drugim. Samo sa njom, najboljom drugaricom. Sam poziv „dođi na kafu“ podrazumeva druženje, deljenje lepih trenutaka. Sam miris kafe podstiče na razgovor, a pogotovo sada kada dođe zima, ništa lepše od takve „terapije“.
U kafiću se uz kapućino, na kome mora da bude savršena pena, preovladavaju lakše teme. Prave se planovi za izlete, posetu pozorišu ili se komentarišu haljine sa poslednje žurke na kojoj ste bili. Kapućino unosi drugačiji osećaj spremnosti na akciju, suptilniju i elegantniju.
Doncafé Barista Espresso je savršen za razbuđivanje, da spremni krenemo u poslovne pobede i savladavanje dnevnih izazova. Jaka kafa sa cvetnom aromom i ukusom suvog voće, još ako vam je pripremi barista koji je u potpunosti savladao Latte Art... mogućnostima nema kraja. Italijani svraćaju ujutro u obližnje kafiće na espresso pre posla, koji piju stojeći i žurno nastavljaju dalje, puni nove energije.
Važno je da naučimo da cenimo male stvari koje nas čine srećnima, da se okružimo ljudima koji dele iste vrednosti, da uživamo u lepim trenucima i da ih što duže zadržimo u sećanju. Zato odvojite vreme za svoje najbliže, porodicu i prijatelje, jer će vam šoljica kafe koju pijemo sa njima, pomoći da lakše savladate sve izazove modernog načina života, bićemo mirniji i time i tolerantniji, otvoreniji za prihvatanje različitosti.
Zato proslavimo Dan tolerancije uz Doncafé kafu sa.... sami odaberite sa kim.
(Telegraf.rs)
Video: Četiri osobe povređene su u incidentu u livnici u Čoki
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Akropolis
A tek uz čašicu rakije auuu ( rakija connecting peoples)
Podelite komentar