Stručnjaci savetuju koliko tačno kreme za sunčanje treba da nanesete da ne biste pocrveneli

  • 4

Najnovije istraživanje je otkrilo da je potrebno naneti 36 g (šest kašičica) kreme sa faktorom 50 kada se tek izlažete suncu kako ne biste pocrveneli. Evo i kako je najbolje da ravnomerno rasporedite kremu, kao i kada da je mažete.

Ljudi ne stavljaju dobro kremu za sunčanje, pa ne dobijaju ni polovinu zaštite od sunca iz losiona i krema, utvrdili su rezultati studije koju je objavio BBC.

U teoriji, staviti kremu sa zaštitnim faktorom 15 već je sasvim dovoljno, ali u stvarnosti, ljudima treba zaštita s faktorom od čak 30 ili 50 da bi zaista bili sigurni.

Autor istraživanja prof Entoni Jangje izjavio kako primena kreme sa zaštitnim faktorom 50 omogućava samo 40 odsto od zaštite koju očekujemo.

Krema za sunčanje Foto-ilustracija: Profimedia

Razlog je što ne stavljamo dovoljno kreme. Da bi prekrili celo telo na adekvatan način trebalo bi da nanesemo 36 grama kreme (oko šest kašičica).

Više od pola kašičice bi trebalo da stavimo na svaku ruku, lice, vrat i uši, a više od jedne kašičice na svaku nogu, grudi i abdomen, kao i leđa. Ne bi trebalo da zanemarujemo područja kao što su slepoočnice, vrat i uši.

Britanski dermatolozi savetuju da se krema nanosi pola sata pre sunčanja, kako bi se adekvatno upila.

Takođe, potrebno ju je stavljati svaka dva sata ili odmah nakon kupanja. Iako se brojni losioni vode kao "vodootporni", brisanje peškirom uklanja kremu s tela pa je potrebno svaki put ponovo je naneti posle plivanja.

Kako bi sprečili opekotine, izbegavajte sunčanje između 11 i 15 sati, budite u hladu što više možete, stavljajte kremu za sunčanje blagovremeno i nosite šešir.

(Telegraf.rs / radiosarajevo.ba)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • drhealthy

    3. jul 2019 | 13:16

    Iako se sve više priča o štetnosti SPF faktora i o tome bruji pola sveta čak je u nekim okeanima zabranjeno kupanje ako se koriste kreme sa SPF faktorima jer je dokazano da uništavaju korale /a da ne pominjem štetnosti po našu kožu/, mi smo i dalje u varijanti što više to bolje. Postoje prirodne kreme na bazi kokosovog ulja, ulja lešnika, maline, aloje, šargarepe koji imaju prirodan SPF faktor. Takođe, UV zraci dovode do pojačanog stvaranja slobodnih radikala u koži i oni su ti koji izazivaju oštećenje kože. Zato je primena antioksidanata pre sunčanja ne potrebna nego neophodna! Antioksidansi smanjuju produkciju slobodnih radikala a time i smanjuju oštećenje ćelija. Beta karoten, OPC, detoxamin, vitamin C su samo od nekih moćnih antioksidanasa. Mislite o tome!

  • nemam

    13. jul 2019 | 17:46

    Kao tinejdzer sam koristio kokosovo ulje kupljeno na kiosku, a kao dete roditelji su me mazali pravim domacim maslinovim uljem Imali su moji rodjaci plantazu maslina, pa je ulje bilo pravo devicansko, zato oprez sa preprodavcima na plazama, jer kupuju u marketima i pakuju u male flasice. Danas, bez ikakve kreme mogu na sunce. Cak i odspavam par sati na suncu oko 12h bez ikakve zastite i bez suncobrana. Ipak, kako bi mi se hidrirala koza, ponekad namazem nesto. Uglavnom se mazem onim uljem sa SPF 2 ili bez SPF za jacu boju. Faktor zracenja sunca se nije promenio uopste u poslednjih 40 godina (mogu podaci da se provere). Samo nas farmaceutske kompanije lazu kako bi sto vise koristili razne preparate. Moj otac nikada nije koristio nikakvu zastitu. Od 5-e godine je na njivi. Crn kao ugarak. Nikakvih problema sa kozom nema. Ovi sto se lickaju imaju vecih problema. Pre oboljevaju oni koji se lickaju, nego oni koji puste tok prirodnim putem.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA