Rešite se grinja u vašem domu uz pomoć domaćeg sredstva od samo dva sastojka
Veoma je važno zbog vašeg zdravlja da u domu nemate grinje koje izazivaju alergije, ali i druga oboljenja koja mogu ozbiljno da vam ugroze zdravlje.
Grinje, nevidljiva mala stvorenja veoma su čest uzročnik alergija, a ima ih gotovo svuda: u posteljini, tepisima, nameštaju, zavesama ...
Da biste sprečili njihovo širenje, potrebna vam je samo flašica koja ima prskalicu i ulje eukaliptusa ili karanfilića. U litar vode sipajte 20 kapi ulja i promućkajte. Sprej je dobar za delove nameštaja koje ne možete da perete, a za posteljinu i zavese koristite ulje tako što ćete nekoliko kapi sipati u dozu deterdženta koju inače koristite. Za uništavanje grinja u tepihu pomešajte 10 kapi ulja sa sodom bikarbonom i kroz sito prosejte po tepihu. Posle pola sata usisajte.
Veliko spremanje se najčešće obavlja u vreme smene godišnjih doba, a prolećna “generalka” je izraz za detaljno čišćenje koje nijedna domaćica neće propustiti. U Srbiji je običaj da se proleće dočeka u temeljno sređenoj kući a ako počnete na vreme i podelite posao, nećete praznike sačekati premoreni.
Pajanje
Očistite sve ivice plafona, uglove zidova, garnišne, lustere od paučine. Koristite metlu ili praška sa dužom drškom. Ako imate roletne, obavezno očistite i njih, a proverite i terase, tremove, ogradice jer sve su to delovi u kojima pauci rado pletu svoje mreže.
Čišćenje draperija i pranje zavesa
Sve draperije skinite, istresite prašinu i operite ili odnesite na hemijsko čišćenje. I zavese prvo istresite, uklonite eventualne fleke, pa operite ručno ili mašinski u zavisnosti od materijala od kojeg su sašivene. Zavese od pamučnih materijala ili mešavine vlakana perite u mašini, na nižoj temperaturi, sa vrlo slabom centrifugom. Čipkane zavese perite ručno, nemojte ih rastezati i prejako cediti, ostavite da otkaplju na sušaču pa ih prostrite na ravnu površinu da se osuše. Zavese je najbolje okačiti blago vlažne.
Obrišite prašinu sa lustera, garnišni, knjiga, ukrasa i polica. Najbolje sredstvo za brisanje prašine je, po mišljenju mnogih, krpa od mikrofibera. Za manje pristupačne delove, koristite praška kojeg ste, posle pajanja, oprali i osušili. Ustanovite svoj sistem kako biste prešli sve površine. Profesionalci obično počinju od ulaza u prostoriju i kreću se u pravcu kretanja kazaljke na satu. Pri tome, uvek počnite od vrha – na primer, najviše police, ka dnu. Na kraju obrišite prašinu s biljaka, koristeći meku vlažnu krpu.
Usisavanje podova i tepiha
Ovaj posao ćete možda morati da ponovite u toku velikog spremanja, ali je neophodan ako želite da ovde stavite “tačku” i prekinete “generalku” na kraju prvog dana. Da biste bili sigurni da usisivač radi najbolje što može, promenite kesu i očistite sve filtere. Radi bezbednosti, proverite da li utikač stoji čvrsto u utičnici i nipošto nemojte vući usisivač tako da kabl bude napet. Nemojte usisivačem kupiti predmete kao što su spajalice, ukosnice, sitne igračke… oni mogu da izazovu zagušenje cevi i pregrevanje usisivača, pa i da skrate njegov radni “vek”.
(Telegraf.rs/stvarukusa.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.