Šta kaže nauka, a šta religija: Zašto je tokom posta dozvoljeno jesti riblje meso, ali ne i meso životinja i ptica?
Tokom Božićnjeg i Uskršnjeg posta zabranjeno je jesti namirnice životinjskog porekla, ali je dozvoljeno jesti ribu što zbunjuje mnoge vernike.
Tradicija se odnosi na odavanje poštovanja Isusu koji se žrtvovao, patio i stradao zbog svog hrišćanskog naroda. Religijski post je striktna forma ishrane u kome se neki ljudi u potpunosti uzdržavaju od hrane. Dok su pojedine namirnice zabranjene, isposnici mogu da uživaju u ribi.
Hrana koja se jede tokom posta je ona ista koju su u doba Rimljana vernici mogli sebi da priušte - riba i povrće. Post je posvećen Isusu i njegovoj žrtvi i u to ime se vernici suzdržavaju od mesa životinja i ptica.
Riba je dozvoljena jer svako može da je ulovi i spremi svojoj porodici, bilo da je neko siromašan ili bogat. Riba ne zahteva kompleksnu opremu, a njena cena danas je u nekim slučajevima i veća nego cena nekog drugog mesa. Riba i morski plodovi nisu se smatrali luksuznom hranom u biblijsko vreme, dok danas to jeste.
Drugi razlog zašto se riba jede tokom posta je taj što njeno meso nema ukus mesa. Isusivo telo poistovećuje se sa mesom toplokrvnih životinja, a ribe su hladnokrva bića. To je naučni razlog, dok je onaj biblijski malo drugačiji. Meso ribe je drugačije od mesa čoveka, zveri i ptica. Ovaj razlog je ključan za konzumiranje ribe tokom posta.
(Telegraf.rs/thehealthyfish.com)
Video: Brnabić: Snajperista se nalazi na krovu Skupštine RS po protokolu bezbednosti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.