5 najvećih grešaka koje morate da izbegavate kada nekome saopštavate loše vesti
Bez obzira na to da li završavate vezu ili ste zaduženi da nekome prenesete da je otpušten, to nikad nije najlakša stvar koju možete da uradite. Osoba koja to mora da uradi se uvek oseća neprijatno. Biti nosilac loših vesti je teško iskustvo koje može učiniti da tešku situaciju učinite još neprijatnijom, i za vas i za primaoca vaše poruke...
Ako morate da dostavite loše vesti, izbegavajte da pravite ovih pet velikih grešaka:
1. Počinjete ćaskanjem
Razgovor o vremenu ili time da nekoga pitate kakav mu je bio dan, može delovati kao olakšanje tokom razgovora, ali to nije dobro. Trošenje vremena druge osobe koja treba da primi loše vesti je nepoštovanje. Osoba takođe može biti zbunjena time što ste najavili da imate loše vesti, a govorite o kiši. Očekivanje te osobe može rasti, ali ćete je vi pokositi time što joj saopštavate.
Šta raditi umesto toga: Izgovorite kratku rečenicu koja potvrđuje da je ono što ćete reći loša vest. Počnite tako što ćete reći: "Žao mi je što vam ovo moram reći" ili "Ne postoji jednostavan način da vam to kažem."
2. Pokušavate da umanjite značaj stvari
Koliko puta vam se desilo da ste čuli rečenice poput ove: "Ne razumem. Šef kaže da radim odlično, ali je onda rekao da mora da me otpusti. Šta je to? "
Bez obzira da li ste u iskušenju pa ćete reći: "Nisi ti kriv, već ja" ili "Samo zato što nam ne trebaš sada, ne znači da nam nećeš zatrebati kasnije", umanjivanje značaja loših vesti nije dobra ideja. Ne pokušavajte da mešate pohvale sa kritikom i izbegavajte da kažete da se stvari mogu promeniti, ako to nije tačno.
Šta raditi umesto toga: Budite ljubazni, ali direktni. Iako može zvučati grubo, bolje je reći: "Napravili ste previše grešaka, više ne možete da radite ovde.", jer to primaocu poruka nudi jasno objašnjenje.
3. Započinjanje razgovora u pogrešnom vremenu ili na pogrešnom mestu
Možda je teško određeni razgovor održati tokom vremena koje vam je zgodno ili lošu vest slučajno spomenete baš onda kada ima i drugih ljudi kako biste se osećali manje naprijatno. Ali, ni vreme i ni mesto nije pogodno za to. Izaberite vreme koje najviše odgovara osobi koja treba da čuje loše vesti. To ne treba da radite u prostoriji za sastanke ili negde gde ima mnogo ljudi. Takođe, loše vesti ne bi trebalo da dostavljate putem e-pošte ili putem telefona. Uradite to licem u lice.
Šta raditi umesto toga: Izaberite privatno mesto i pokažite poštovanje prema drugoj osobi. Budite sigurni da imate vremena da odgovorite na pitanja te osobe.
4. Očekujete od osobe kojoj saopštavate loše vesti da vas uteši
Čak iako ste samo glasnik, možda ćete osetiti emocije koje oseća i druga osoba. Bez obzira na to šta kaže druga osoba, ne treba da mislite da je prikladno da ona vas uteši. Ne bi trebalo da korsitite rečenice poput: "Kako mislite da se osećam što moram ovo da vam kažem?" ili, "Mislite li da je to bila laka odluka?", takve rečenice neće pomoći. Nemojte očekivati da druga osoba može da oseti empatiju prema onome ko joj donosi loše vesti. Za te osobe je mnogo teže ako očekujete da one uteše vas.
Šta da radite umesto toga: Prihvatite da se te osobe mogu ljutiti na vas.
5. Biti nepripremljen
Ne bi trebalo da čitate skripte o tome kako da podelite loše vesti, ali trebalo bi da se pripremite za takav razgovor. Kada ste nervozni ili uznemireni, verovatno ćete zaboraviti sve što ste hteli da kažete. Ako se druga osoba uznemiri, verovatno ćete moći da je umirite rečima. Imajući jednostavan uvid u vesti koje morate da prenesete, možete se pripremiti da ne zaboravite ništa od bitnih informacija.
Šta raditi umesto toga: Zapišite jednostavan pregled glavnih stvari koje morate da saopštite nekoj osobi. Držite papir ispred sebe tokom razgovora kako biste bili sigurni da joj dajete sve bitne informacije koje želite da podelite.
(Telegraf.rs / Izvor: msn.com)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.