Ovaj uređaj nikako ne smete da utaknete u produžni kabl - a zimi to redovno radite
≫
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Bivši zvezdaš
Ljudi kupe produženi kabal, najčešće kod Kineza, koji nije ni za mikser, a uključe grejno telo, i eto problema! Prilikom kupovine treba obratiti pažnju na kvadraturu provodila, a ne na spolni prečnik kabla.
Učen
Prvo, ne kaže se "voltaža" već "napon". Drugo, napon je standardizovan i, u principu, svuda isti. To nije problem kod produžnih kablova. Ono što jeste problem je maksimalna jačina struje (meri se u amperima) ili snaga (meri se u vatima) - nisu svi produžni kablovi napravljeni za maksimalnu jačinu struje ili snagu koja je obično potrebna grejalicama. Dalje, problem je I kvalitet kontakata. Loš kontakt će se pregrevati i tako mogu uzrokovati požar. Svaki spoj utikača i utičnice je kontakt sa potencijalnim problemom. Na kraju, produžni kablovi su često i razvodne kutije (kao na slici). Time omogućavaju da se priključi više potrošača sa većom ukupnom snagom nego što to može da izdrži sam produžni ili kućne instalacije. Osigurač služi da proradi u ovom slučaju ali svašta sam video kod nas. Morate obratiti pažnju da svi uključeni potrošači na jednom osiguraču zajedno ne pređu jačinu struje za koji je namenjen osigurač i instalacije (provodnici) do potrošača. Ako ne znate koliko ampera neki potrošač vuče, podelite njegovu snagu (u vatima) sa 220V. Ako je snaga izražena u kilovatima ne zaboravite da je pomnožite sa 1000 da bi dobili snagu u vatima. Recimo 2.2 kW = 2200 W. Zatim 2200 W / 220 V = 10 A.