3 laka i jeftina načina da se rešite buđi u domu

  • 2

Sa dolaskom zime, hladnih, kišovitih i veoma vlažnih dana u vaše domove uselila se odvratna i uporna vlaga kao i buđ  koja se širi svuda po nameštaju i sveže okrečenim zidovima.

Pitanje koje se svake jeseni i zime ponavlja je kako da prostor u kojem stanujemo ponovo učinimo čistim i sigurnim prvenstveno zbog svog zdravlja? Saznajte odgovor.

Suvišna vlaga se zadržava na hladnim zidovima, tepisima, nameštaju, odeći i knjigama, čime omogućava povećano stvaranje alergena, grinja i buđi koji narušavaju zdravlje i oštećuju predmete.

Kondenzaciona vlaga nastaje kao posledica loše termoizolacije prostorija , kao i neodgovarajuće ventilacije. Kritična mesta na kojima se pojavljuje orošavanje – skupljanje vodenih kapljica su najčešće uglovi – ćoškovi prostorija kao što su betonske grede i nadprozornici. Kao posledica velike razlike između spoljašnje temperature zida , pogotovo zimi, i unutrašnje temperature u prostoriji koja se zagreva, dolazi do kondenzacije vlage  prisutne u vazduhu.

Topli vazduh se naglo hladi i dolazi do rošenja na površini zida. Vlažna i hladna podloga dovodi do pojave buđi. Osim ružnog izgleda zidova, suvišna vlaga u prostorijama i buđ kao njena posledica je izuzetno opasna po zdravlje ljudi, naročito dece.

Ali, postoji nešto što će vam priskočiti u pomoć u borbi protiv vlage i buđi. U pitanju je fenomenalni APSORBER VLAGE, nova linija proizvoda u ponudi lanca Roma Company  koja će vama i vašoj porodici obezbediti zdraviji život bez suvišne vlage i kondenza, a predmetima u vašem domu duži vek trajanja. Praktično. Bezbedno. Čisto. Izuzetno efikasno i zimi i leti. Čuva zdravlje.

Apsorber vlage  se može koristiti za: dnevne sobe, spavaće sobe, kuhinje, dečije sobe, kupatila, garderobere, vikendice, kamp prikolice, podrume, garaže, čamce, jahte…

Foto: Stopkondenz/Promo

Šta je to zapravo?

Apsorber vlage je efikasno i jednostavno rešenje za eliminaciju suvišne vlage u svim prostorijama. Bešuman, neupadljiv, ne troši nikakvu energiju. Apsorber vlage je zapravo plastična kutija (dimenzija 16 x 20 cm, visine 14 cm) koja se postavi na bilo kom mestu u prostoriji,  i ukoliko ima suvišne vlage, apsorbuje je i sakuplja u donjem, providnom delu posude.

U gornjem delu apsorbera nalazi se vrećica s higroskopnom solju (kalcijum-hlorid) koja prirodnim putem vezuje samo suvišnu vlagu iz vazduha (kada je relativna vlažnost vazduha već a od 65%). Stalnim korišćenjem apsorbera vlage preventivno se čuva zdravlje ukućana i sprečava nastanak astme i alergija.

Foto: Stopkondenz/Promo

Pročitajte više o apsorberu vlage klikom ovde.

Ako se kao posledica suvišne vlage već pojavila buđ efikasno rešenje je SK Cleaner – odstranjivač buđi – tečni preparat sa prskalicom za dezinfekciju i uklanjanje buđi sa zidova, prozora i vrata, drveta, plastike, keramičkih pločica, delova oko lavaboa, tuš kabina, kada i drugih površina.

Foto: Stopkondenz/Promo

Pročitajte više o StopKondenz odrstranjivaču buđi klikom ovde.

Ukoliko je koncentracija vlage izuzetno velika, najefikasnije rešenje je StopKondenz.

StopKondenz je termopremaz na bazi lateksa koji veoma efikasno onemogućava da se na tretiranim mestima pojavi kondenzacija.

Sadrži čestice mineralnog praha koje imaju osobinu da upijaju toplotu iz prostorije i kasnije je emituju radi zagrevanja hladnih površina. Površina koja je obrađena ovim termopremazom toplija je do 5°C od one koja nije premazana.

Količina toplote koja se akumulira obezbeđuje da čak i kada je u prostoriji relativna vlažnost do 90%, sprečava kondenzaciju i tako definitivno eliminiše uslove za pojavu buđi.

Foto: Stopkondenz/Promo

Ne zahteva prethodnu podlogu a može se nanositi i preko stare boje koja se ne ljušti.

Nanosi se (bez razređivanja) u dva sloja četkom ili valjkom.

Foto: Pixabay

Ukoliko je već postojala buđ na zidu, preporučuje se nanošenje StopKondenz-a u pojasu širem za oko 20cm od zahvaćene površine. Kada se površina potpuno osuši može se prefarbati standardnim disperzionim bojama. Preko StopKondenza mogu se nanositi boje na vodenoj bazi.

Prvi premaz treba da obezbedi potpuno pokrivanje površine i minimalnu debljinu sloja.

Drugi premaz naneti nakon 4 sata.

U kritičnim situacijama preporučuje se nanošenje i trećeg sloja.

Kada se površina potpuno osuši može se prefarbati standardnim disperzionim bojama.

Pročitajte više o StopKondenz-u klikom ovde .

Perma White je završna akrilna boja na vodenoj bazi koja će ulepšati i zaštiti unutrašnje površine i sprečiti pojavu i razvoj buđi na premazanoj površini 5 GODINA.

Foto: Stopkondenz/ Promo

Ona stvara snažni, izdržljivi, vodoperivi završni sloj koji podnosi vlagu i odbija prljavštinu – ključne uslove koji dovode do razvoja buđi na površini boje i koji mogu dovesti i do ljuštenja i otpadanja boje.

Preporučena primena

Primena na unutrašnjim zidovima, zidnim šupljinama, plafonima, oblogama, vratima i sličnim površinama. Idealno za kupatila, podrume, kuhinje, vešernice, ormare, svlačionice, saune kao i sve prostore koji su izloženi velikoj vlazi, čestim promenama temperature, kondenzaciji pare i slaboj cirkulaciji vazduha. Izvrstan za komercijalnu upotrebu u školama, bolnicama, hotelima, staračkim domovima, restoranima, sportski objektima i sl.

Boja / nijansiranje

Perma White  je bele boje, ali se može tonirati za postizanje pastelnih i srednje jakih nijansi sa 4oz. (118 ml) univerzalne boje po galonu (1 Gallon = 3,8 litara).

Pokrivnost – Potrošnja

Jedan litar boje pokriva 6 m2 površine kada se nanosi u dva sloja (nanošenje u dva sloja je obavezno). Veće pakovanje od jednog američkog galona (1 Gallon = 3,8 litara) pokriva 24 m2 u dva premaza. Pokrivnost može varirati u zavisnosti od poroznosti površine i načina primene.

Način primene:

Da bi se postigao garantovani efekat protiv buđi neophodno je naneti dva premaza...

- Površine

Preporučuje se za unutrašnju primenu. Može se naneti na zidove ili plafone preko sledećih površina: maltera, glet mase, gips-kartona , preko postojeće boje, metala, stakla, drveta…

Prijanja za lak boje, ultrapas i polivinilske tapete bez prethodnog hrapavljenja površine.

Zaptiva posnu boju, neobojene gips-kartonske ploče , beton.

- Priprema površine

Površina zida (plafona) mora da bude potpuno očišćena od prethodne buđi, bez prljavštine, masti, voska i potpuno suva ali ne samo na dodir već i hemijski – dubinski osušena.

Za skidanje postojeće buđi sa zidova koristite StopKondenz odstranjivač buđi i otklonite sve prethodne tragove za 15-ak minuta.

- Primena

Dobro protresite ili promešajte pre upotrebe.  Nanosi se kao i sve boje za unutrašnje radove pomoću valjka, četke ili prskanjem.

- Uslovi nanošenja

Optimalna temperatura za rad je između 10°C i 32°C i relativna vlažnost vazduha manja od 80%.

Vreme sušenja

Brzo se suši. Drugi premaz može da se nanosi već posle dva sata (pri normalnoj temperaturi i vlažnosti vazduha).

- Čišćenje

Očistiti ostatke tečnim deterdžentom i toplom vodom.

NAPOMENA: Nanošenje bilo kog drugog finalnog premaza preko boje Perma White poništava njenu otpornost na buđ.

Stop Kondenz - dugoročno rešite probleme sa suvišnom vlagom i buđi. Posetite i sajt www.roma.rs.

(Telegraf.rs/ PR)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MR PVC SISTEM

    30. novembar 2017 | 14:52

    Ulaganje u stolariju dosta utice da se vazduh ne kondenzuje u kuci. Savet je da se ne stedi na kvalitetu aluminijumske i pvc stolarije i velike su sanse da necete imati ovih problema, jer koliko je dobra stolarija bitna zimi za smanjivanje troskova grejanja toliko je bitna i za cirkulaciju vazduha u prostoriji i smanjivanju mogucnosti nastanka vlage i budji

  • Djordje

    30. novembar 2017 | 23:31

    Da bi se resio problem budji na zidovima u kuci trebalo bi sprovesti siru akciju i ulaganje. Prvo je potrebno staviti termoizolaciju na zid sa vanjske strane, stiropor najbolje, zatim kvalitetne prozore, pod kvalitetnim prozorima podrazumevam PVC ili Aluminijske prozore, zatim trebalo bi provesti i grejanje u prostoriji i na kraju obezbediti adekvatno dnevno provetravanje prostorije. Na ovaj nacin dobija se puno, em je prostorija a samim tim i kuca toplija, em smo izbegli/zaobisli vlagu odnosno budj. Ulaganja nisu mala, ali ako se pogleda sta dobijamo, prednosti su visestruke.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA