Zašto s godinama sve teže podnosimo mamurluk?

  • 2

Dok je u dvadesetim godinama mamurluk najčešće samo blaga smetnja posle lude noći, u četrdesetim on postaje noćna mora zbog koje sve manje pijemo, tvrde naučnici Univerziteta Pensilvanija.

Oni su otkrili da je glavni krivac za to gubitak mišićne mase, na čije mesto dolaze masnoće. One sadrže manje vode, drugačije apsorbuju alkohol, a što je u telu manje mišića, lakše dolazi do dehidracije.

- Upravo je dehidracija ključni uzrok mamurluka - objašnjava autor studije profesor Dejvid Oslin.

Dodatni razlog za sve jače glavobolje i mučnine je manja sposobnost jetre da svari alkohol, koji se sve duže zadržava u telu posle 40. godine, a posebno posle 50.

- Stariji ljudi se brže i jače napiju od svake čaše koju popiju. Efekat alkohola traje duže, a i simptomi mamurluka poput mučnine i glavobolje su gori - kaže dr Geri Marej sa britanskog Instituta za zloupotrebu alkohola.

Za teže podnošenje alkohola odgovoran je i mozak, jer neuroni postaju manje efikasni kako starimo. Takođe, bitan faktor predstavljaju i lekovi koji se obično piju u starijem uzrastu, koji dodatno opterećuju jetru.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Anđela Petrović: Na izložbi u Galeriji "Pop up" je predstavljena ličnost Benksija

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA