LOŠE VESTI: Bebe iz epruvete imaju veće šanse za rak
Deca koja su začeta "in vitro" (IVF) imaju više šanse da će bolovati od raka. Nažalost, takva deca imaju za 33 odsto veću verovatnoću da će dobiti nekakav tumor još u detinjstvu. Njihove šanse za dobijanje leukemije su veće za 65 odsto, a za 88 odsto imaju veću mogućnost da obole od raka mozga i centralnog nervnog sistema.
Istraživanje ukazuje na to da sam čin lečenja neplodnosti može da promeni način na koji se ponašaju pojedini geni kada se prenose sa roditelja na dete u prosecu poznatom kao "genomski otisak".
- Određene mutacije na genima povezuju se s javljanjem raka u detinjstvu - tvrde stručnjaci Danskog društva za istraživanje raka.
Međutim, naučnici kažu da ne mogu da isključe mogućnost da povećani rizik od malignih bolesti zapravo nije rezultat lečenja neplodnosti roditelja, odnosno same metode koje prethode samom začeću. Potencijalni izazivači raka mogu da budu izloženost majke hormonalnoj terapiji, ispiranje i priprema spermatozoida za oplodnju, odlaganje inseminacije zamrzavanjem sperme, zamrzavanje embriona, odlaganje fertilizacije do stadijuma blastule...
- Uzrok za javljanje kancera kod dece začete vantelesnom oplodnjom još je nepoznat. Moguće je da ih izaziva neki od stadijuma vantelesne oplodnje, ali postoji šansa i da neplodni roditelji u svojim genima nose nekakve epigenetske defekte - rekla je glavna autorka ove studije, doktorka Marija Hargriv.
"In vitro" oplodnja je među najčešće korišćenim metodama lečenja neplodnosti, a u svetu se svake godine rodi na desetine hiljada beba koje su začete na ovaj način.
(Telegraf.rs / DailyMail)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.