TESTIRAJTE SE: Da li vam preti dijabetes tipa 2?
Danas u Srbiji više od osam odsto stanovništva, ili 630.000 ljudi, boluje od dijabetesa. Šokantno je da čak polovina od tog broja ne zna da ima “šećernu bolest”! Istraživanja pokazuju da će se broj obolelih u narednim decenijama povećati na više od 9,5 procenata.
Uzrok nastanka dijabetesa tipa 2 nije poznat, ali sve ukazuje na kombinaciju genetske sklonosti, stila života i faktora sredine. Pre svega, misli se na smanjenu fizičku aktivnost i povećan unos kalorija, posebno masnoća.
Uprkos rastućem trendu, dijabetesu se često ne pridaje pažnja koju zaslužuje. Mnoge osobe koje imaju dijabetes tipa 2 nisu ni svesne da ga imaju i ne traže pomoć za ono što smatraju nevažnim simptomima, sve dok se oni ne ustale tokom višegodišnjeg perioda.
Zbog toga je prevencija i proveravanje nivoa šećera u krvi, barem jednom godišnje, od izuzetne važnosti za svakoga od nas.
Šta je važno da znate?
Smanjenjem prekomerne telesne težine za samo 10 odsto, smanjujete rizik za dijabetes za 50 odsto, redukujete krvni pritisak za 10 mmHg i ukupni holesterol za 10 odsto! Dijabetes je bolest koja ne boli. Možete je imati više godina, a da je ne osetite! Osobe koje u porodičnoj istoriji bolesti imaju "šećeraše", imaju veće šanse da obole od dijabetesa
Rano otkriveni dijabetes obezbeđuje dug i kvalitetan život uz poštovanje nekoliko jednostavnih pravila. Kasno otkriveni dijabetes ozbiljno ugrožava srce i krvne sudove, bubrege, nervni sistem, vid.
Kontrole šećera, holesterola i krvnog pritiska sprovedite bar jedanput godišnje nakon navršene 40. godine života. Zdrava ishrana i redovna fizička aktivnost održaće duže vaše zdravlje i lepši izgled. Boravak u prirodi oslobađa od stresa, smanjuje potrebu za cigaretama i produžava život.
TEST
Na osnovu rezultata testa koji se sastoji od osam jednostavnih pitanja, znaćete da li bi trebalo da se javite lekaru i proverite nivo šećera u krvi. U zagradi su vam dati poeni.
1. Starost (god)
< 45 (0)
45 – 54 (2)
55 – 64 (3)
>64 (4)
2. Indeks telesne mase (kg/m2) - težina u kilogramima podeljena sa visinom izraženom u metrima na kvadrat. Npr. 60:(1.62*1.62)=22,9
< 25 (0)
25 – 30 (1)
>30 (3)
3. Obim struka u cm - merenje izvršite u predelu pupka, u opuštenom stanju.
Muškarci
< 94 (0)
94 - 102 (3)
>102 (4)
Žene
< 80 (0)
80 – 88 (3)
> 88 (4)
4. Da li uobičajeno tokom dana upražnjavate najmanje 30 minuta fizičke aktivnosti na poslu i/ili tokom odmora (uključujući normalnu dnevnu aktivnost)?
Da (0)
Ne (2)
5. Koliko često jedete povrće ili voće?
Svaki dan (0)
Ne svaki dan (1)
6. Da li ste ikada uzimali lekove za povišen arterijski pritisak?
Ne (0)
Da (2)
7. Da li vam je ikada izmerena povišena vrednost šećera u krvi (u rutinskom pregledu, tokom bolesti ili u trudnoći)?
Ne (0)
Da (5)
8. Da li neko u vašoj porodici ili od rođaka ima dijabetes?
Ne (0)
Da (deda, baba, tetka, ujak, stric ili prvi rođaci, ali ne roditelji, braća, sestre ili deca) (3)
Da (roditelji, braća, sestre ili dete) (5)
Vaš rizik za razvoj tipa 2 dijabetesa u narednih 10 godina
Zbir bodova / Stepen rizika
< 7 nizak (1 od 100 osoba će dobiti dijabetes)
7 – 11 lako povišen (1 od 25 osoba će dobiti dijabetes)
12 – 14 umeren (1 od 6 osoba će dobiti dijabetes)
15 – 20 visok (1 od 3 osobe će dobiti dijabetes)
> 20 vrlo visok (1 od 2 osobe će dobiti dijabetes)
Ukoliko je rezultat "umeren", "visok" ili "vrlo visok", odmah se javite lekaru!
(Promo)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.