LEKARSKI PREGLEDI: Da li vaš doktor preteruje?
Divno je kad imate požrtvovanog lekara koji svoj posao radi temeljno. Međutim, neki od testova i pregleda ne samo da su skupi, već su često i potpuno nepotrebni. Pritom, možete da dobijete pogrešnu pozitivnu dijagnozu na neku opasnu bolest ili, što je još gore da svoje telo izložite preteranoj radijaciji i stvarno se razbolite.
Testiranje gustine kostiju
Izuzev onih dama koji imaju izuzetno krhke kosti, žene bi trebalo da sačekaju s ovim pregledom barem dok ne napune 65 godina. Iako bi ovo skeniranje i kod mlađih žena moglo da ukaže na blagi gubitak koštanog tkiva (osteopenija), rizik od frakture je nizak, a lekovi koje bi žene eventualno pile imaju nuspojave i nisu se pokazali posebno korisnim u ovom slučaju.
CT skeniranje ili magnetna rezonanca (MRI) za glavobolju
U većini slučajeva istorija bolesti i neurološki pregled (refleksi) mogu da pomognu pri dijagnozi problema. Osim toga, CT skeniranje uključuje veću dozu radijacije.
EKG ili ergometrijsko testiranje (pod opterećenjem)
Ovi testovi imaju smisla ako imate simptome srčanih bolesti ili ste u grupi s većim rizikom. Međutim, oni s manjim rizikom, koji samo traže potvrdu da su zdravi, mogu da daju netačne rezultate, koji vode do daljih testiranja i nepotrebnog uzimanja lekova.
Skeniranje zbog bola u donjem delu leđa
Nije mudro odbijati rendgen, CT ili MRI ako imate znake ozbiljnih problema (sumnja se na rak, imate groznicu ili bol koji ne prestaju nekoliko nedelja). Najobičniji bol u donjem delu leđa će, uz odgovarajuću terapiju, proći već za mesec dana.
PET/CT za skeniranje mogućeg raka kod zdravih ljudi
Pronaći tumor kod zdravih ljudi na ovaj način je veoma malo verovatno, poručuju iz američke stručne udruge Society of Nuclear Medicine and Molecular Imaging.
(Telegraf.rs / Net.hr)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.