Transplantacija glave je moguća!
Ne, nije u pitanju naučna fantastika, niti projekat doktora Frankenštajna. Jedan italijanski neurolog tvrdi da je pomoću trenutno dostupnih medicinskih tehnologija sasvim moguće izvesti uspešnu operaciju presađivanja glave s jednog čoveka na drugog!
Doktor Serđo Kanavero, stručnjak iz Grupe za naprednu neuromodulaciju iz Torina, objavio je u medicinskom časopisu “Surgical Neurology International” članak na temu mogućnosti transplantacije novog tela na glavu potpuno nepokretnog primaoca sa uspostavljanjem neuralnih veza s kičmenom moždinom. Prema njegovim rečima, najveći izazov projekta HEAVEN, kako ga je nazvao, predstavljalo bi upravo to povezivanje spinalnih veza donora i primaoca.
- Ja znam da u današnje vreme postoji tehnologija za ovakav vid povezivanja. Moj rad predstavlja skicu mogućeg scenarija koji bi pomogao u slučajevima totalno pokidanih neuralnih veza, stanjima koja su se do sada činila potpuno bezizlaznim - piše u svom radu Kanavero.
On je svoju ideju bazirao na sličnom projektu presađivanja glave, rađenom sedamdesetih godina na rezus majmunima, kada je životinja nakon procedure preživela čitavih osam dana.
Da bi operacija uspela, bilo bi neophodno istovremeno od tela ultra-oštricom brižljivo odvojiti obe ljudske glave od svojih tela. Zatim bi usledilo hlađenje i ispiranje glave primaoca, da bi se pomoću naprednog lepka na bazi polimera (projekat GEMINI) ona povezala na donirano telo. Kanavero sugeriše da bi se “fino usklađivanje” glave i tela moglo postići tehnikom elektrofuzije.
- Zanimljivo je to što se za postizanje fuzije aksiona može koristiti električna struja. Ovaj metod momentalno nije upotrebljiv u GEMINI projektu, ali bi ga u ovom kontekstu trebalo razmotriti – tvrdi on.
Iako je svestan da spajanje neurona polimerskim lepkom ne bi dalo savršene rezultate, doktor veruje da je procenat uspešnosti ove procedure ipak obećavajući.
- Da uspemo da povežemo samo deset odsto veza u kičmenoj moždini, to bi bilo dovoljno za postizanje određenog broja pokreta koje bi čovek mogao voljno da kontroliše - objašnjava Kanavero.
Prema njegovim procenama, ova procedura mogla bi prvi put da se izvede već za dve godine. Za nju bi bio potreban tim od 100 iskusnih neurohirurga, operacija bi trajala oko 36 sati, a koštala bi nešto manje od 13 miliona američkih dolara.
Kritika je ovaj njegov koncept proglasila za delo “ludog, zlog naučnika”. Odgovarajući na pitanje šta misli o etičkom aspektu radikalne ideje o presađivanju glave (zapravo, glava je primalac, a telo se donira), on otkriva da se u svom radu nije preterano bavio ovim pitanjima, ali se slaže da bi se i mišljenje stručne javnosti moralo uzeti u obzir.
- Himera kreirana projektom HEAVEN imala bi primaočev mozak, ali bi u slučaju da pacijent ili pacijentkinja požele da imaju decu, na njih bi preneli genetsko nasleđe donatora ostatka tela. Međutim, isto tako je jasno da pitanje života u užasnim uslovima, bez tračka nade za ozdravljenjem, ne može predstavljati problem kojim će se baviti isključivo takozvani “mračni kutak medicine”. Moj rad samo predstavlja temelj za prvo uspešno presađivanje ljudske glave u budućnosti - zaključuje ovaj neobični lekar.
(Telegraf.rs)
Video: U bratunačkom selu Kravica obeležene 32 godine od zločina nad Srbima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hurem Sultana
Nije mi jasno, a i ne spominje se, čiju svest i sećanja bi posedovala osoba koja primi tuđu glavu?
Podelite komentar
Duda
Zašto da ne. To je produženje života za dva organizma: zdravo telo + zdrava glava. Bolje nego da propadnu. Svako ima pravo na život.
Podelite komentar