Kako filmovi utiču na našu dušu?
Najnovije istraživanje pokazuje da gledanje filmova utiče na naše zdravlje, raspoloženje i generalno stanje uma.
Tužni filmovi vas čine srećnim
Posle gledanja drame o, na primer, nesrećnom ljubavnom paru, zapravo ćemo se oraspoložiti. Tuđa tužna priča oraspoložiće nas kad shvatimo da naš život možda i nije tako loš. Ipak, za one koji su skloni depresiji, ovakvi filmovi se ne preporučuju.
Hari Poter podstiče decu da budu kreativna
Deca koja su gledala avanture o malom čarobnjaku i njegovim drugarima postizala su mnogo bolje rezultate na testovima kreativnog mišljenja.
Melodrame nas podsećaju na sopstvenu depresiju
Ljudi koji su preživeli teška životna razdoblja mnogo dublje razmišljaju o potresnim scenama koje vide na filmu. Ovakve priče oni veoma emotivno doživljavaju. Sve to može da predstavlja veliki okidač za povratak u depresivno stanje.
Jezivi zvuci dižu nam pritisak
Zvukovi poput škripanja vrata u trilerima podižu krvni pritisak neverovatnom brzinom. Takođe, dolazi do ubrzanog kucanja srca, što može da izazove aritmiju ili neke ozbiljnije probleme s kardiovaskularnim sistemom.
Filmovi mogu da nam kontrolišu misli
Magnetnom rezonancom naučnici su pratili reakcije na tridesetominutnu epizodu "Bang! You're dead!" iz serijala "Alfed Hičkok vam predstavlja". Mozak kod 65 odsto gledalaca je reagovao potpuno isto. Ovo predstavlja dokaz da je putem filmske tehnologije moguće uticati na osećanja i njihov intenzitet.
Horori mogu da dovedu do srčanog udara
Dok gledate napete filmove, vaše srce kuca mnogo jače i brže nego inače. Potom, dolazi do povećanja pritiska, a zatim sledi srčani udar. Kao primer navedena su dva smrtna slučaja tokom gledanja filma "Stradanje Hristovo", koji na dramatičan način prikazuje poslednje sate Isusovog života.
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.