Od Fejsbuk romanse može da se poludi
Verovali ili ne, previše vremena provedenog na najpopularnijoj društvenoj mreži, posebno ako se Fejbuk koristi za pronalaženje partnera, može da predstavlja okidač za veoma ozbiljna psihička oboljenja
Istraživači s Univerziteta u Tel Avivu našli su vezu između javljanja psihotičnih epizoda kod ljudi koji pate od zavisnosti od interneta, kao i nastanak sumanutih ideja koje su izazvane virtuelnim ljubavnim vezama.
Iako su svi učesnici istraživanja prethodno patili od usamljenosti, niko u svojoj anamnezi nije imao zabeleženu psihozu. Studija je pokazala jasnu vezu između psihotičkih napada i komunikacije preko Fejsbuka.
- Kako pristup internetu postaje sve pristupačniji, tako se širi i psihopatologija, a komunikacija koja se odvija putem Fejsbuka bitan je deo ove priče - rekao je autor istraživanja doktor Uri Nitzan.
Svi pacijenti ovog doktora pronašli su utočište od usamljenosti u intenzivnoj virtuelnoj vezi. Međutim, iako su te romanse u početku predstavljale pozitivno iskustvo, kasnije su vodile do bola, osećanja da su izdani, i na kraju, do osećaja ranjivosti zbog napada na privatnost.
- Postepeno su se razvijali simptomi psihoze, poput teskobe i smušenosti. Pacijenti su stvorili iluzije o osobi iza ekrana, a jedan muškarac čak je iskusio i taktilne halucinacije, jer je poverovao da ga osoba koja se nalazi iza ekrana dodiruje. Svi oni su idealizovali osobu s kojom komuniciraju preko Fejsbuka, a da se nikada nisu uživo upoznali. Dobra je vest da su, uz neophodnu negu i tretman, svi pacijenti uspeli potpuno da se oporave - ispričao je dr Nitzan.
(Telegraf.rs)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.