Zašto zaboravljamo ime nekoga koga smo tek upoznali?
Konačno je otkriveno zašto ljudi zaboravljaju imena prilikom upoznavanja. Nedavno sprovedeno istraživanje dalo je odgovor na ovo legendarno pitanje koje muči većinu ljudi. Gotovo da ne postoji osoba kojoj se ovo redovno ne dešava, a pravi razlozi ovakvog ponašanja kriju se zapravo u odbrambenom mehanizmu mozga.
Naučnici su došli do saznanja da se mozak, namenskim zaboravljanjem nebitnih činjenica poput nečijeg imena, zapravo tako bori protiv sopstvenog preopterećenja.
Pamćenje je energetski zahtevan proces. Mozak mora da odluči da li je nešto vredno ulaganja energije, a budući da ima ograničenu sposobnost učenja, ovo je jedan od najlakših načina da se izbegne preopterećenje, tvrde stručnjaci.
U svojoj studiji istraživači su proveli eksperimente na puževima kojima su ponudili nepoznatu supstancu kako bi videli hoće li je prepoznati kao hranu. Otkrili su da su puževi reagovali tako što su imali memorijske propuste od pola sata do dva sata, pre nego što su memoriju potpuno konsolidovali u roku od četiri sata. Međutim, pri uključivanju drugih uticaja za konsolidaciju memorije trebalo im je znatno više vremena.
(T.M./klix.ba)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan Bildi
Moj mozak je vrlo energetski efikasan, ja zaboravljam sve zivo.
Podelite komentar
ona
Ti si Tomislave FENOMEN, daj da te ispitamo :)
Podelite komentar
Tomislav
ja NIKAD nista ne zaboravljam,pamtim sve sto sam ikad cuo ili vidio,i ne slazem se da mozak ima ogranicenu sposobnost ucenja..
Podelite komentar