Protiv Alchajmera moždanim pejsmejkerom
Pejsmejker je ugrađen u istraživačke svrhe, uz pristanak pacijentkinje, kako bi se ustanovilo može li ovaj aparat da pomogne i poboljša moždane funkcije kod obolelih od Alchajmerove bolesti
Da bi doskočili Alchajmerovoj bolesti, najčešćem obliku degenerativne demencije, za koju nema leka, naučnici u Državnom medicinskom centru u Ohaju ugradili su jednoj pacijentkinji u mozak pejsmejker.
Pejsmejker je ugrađen u istraživačke svrhe uz pristanak pacijentkinje kako bi se ustanovilo može li ovaj aparat da pomogne i poboljša moždane funkcije, koje inače rapidno opadaju. Istraživanje se bazira na korišćenju dubokih moždanih stimulacija uz pomoć pejsmejkera, koje treba da pokažu da li je moguće upravljanje od frontalnog režnja i neuronskih mreža, što je važno za procese spoznaje i ponašanja.
Ovo je veoma važno s obzirom na to da Alchajmerova bolest dovodi do postupnog gubitka pamćenja, spoznaje, pogoršanja u ponašanju, uz postupan gubitak samostalnog funkcionisanja.
- Ako rani nalazi koje sada vidimo i dalje budu čvrsti i progresivni, to će za nas biti vrlo obećavajuće i ohrabrujuće. Ipak, zasad smo optimistični, ali sa oprezom. Implant za duboku stimulaciju mozga sličan je aparatu za stimulaciju srca, s tim što su žice uređaja ugrađene u mozak - kaže dr Ali Rezai, rukovodilac stručnog tima, i dodaje:
- Uglavnom smo svedoci toga da pejsmejker u mozgu šalje sitne signale koji regulišu abnormalnu moždanu aktivnost, odnosno normalizuju je. Ipak, neophodno je više istraživanja da bismo razumeli šta se stvarno događa - zaključuje on.
(Novosti.rs / Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.